Поврзете се со нас

Англија

Халанд го постигна најоткачениот гол во својата кариера на дербито против Челси: Првпат погодив со мадиња! (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/ManCity

Ерлинг Халанд двапати ја тресеше мрежата на Челси во лудото дерби кое вчера се одигра на „Стемфорд Бриџ“, а во низата не несекојдневни околности се придодаде и вториот погодок на Норвежанецот.

Голгетерот на Сити најпрво погоди од белата точка за водство од 0:1, но на стартот на вториот дел ја спроведе топката во мрежата со необичен дел од телото, или поточно со мадињата.

Халанд за време на прославата му потенцираше на својот соиграч Фоуден дека голот го дал со мадиња, а урнебесна беше и изјавата која ја даде за „Виаплеј“ по крајот на натпреварот.

– Досега никогаш во каирерата немав постигнато гол со мадиња. Ова е едно од најголемите достигнувања за мене, – низ смеа изјави Халанд.

Со двата гола кои ги постигна против Челси, Халанд стигна до 13 во Премиер лигата, а севкупно има 17 во сите натпреварувања.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни