Светски првенства

Светски првенства

Mukaetov-sobranie
Светски првенства

Македонија ќе биде домаќин на женското младинско Светско Првенство (до 20 години) во 2024 година. Извршниот комитет на ИХФ на денешниот состанок во Каиро ја потврди и прифати апликацијата за кандидатурата на РФМ (Ракометната Федерација на Македонија ) за овој настан на кој ќе можеме да ги видиме најдобрите млади ...
MKD-Aut
Светски првенства

Тоа што се најавуваше по лошото издание на Македонија на Европското првенство кое се одигра изминатиов јануари, оваа вечер доби официјална потврда од страна на ЕХФ, па така Европската Федерација ја смести нашата селекција во групната на неносители ...
pesevski-pozdrav
Светски првенства

Светското првенство во 2021 година ќе се одржи во Египет, но до македонската репрезентација не знаеше низ што ќе треба да мине за да проба да се пласира на големиот настан и ја продолжу низата на учества на ...
sudii-zeni
Светски првенства

Финалето на светското ракометно првенство меѓу Холандија и Шпанија ќе се памети по неверојатениот и незаборавен крај на натпреварот, во кој видовме една несекојдневна сцена на ракометните терени, за која судиите проценија дека Шпанките треба да бидат казнети ...
Spanija-Holandija1
Светски првенства

Шпанија го загуби женското ракометно мундијалско финале на драматичен начин, а Холандија стигна до победата со пенал кој им беше доделен во последните секунди. Аињоа Ернандез го блокираше додавањето на холандската голманка на линијата на шест метри и ...
spanija-holandija1
Светски првенства

Големото мундијалско финале кое го одиграа Холандија и Шпанија заврши на најнепосакуван можен начин, односно со спорна судиска одлука по која Холанѓанките добија пенал во последната секунда. Истиот го реализираше Абинг за победа од 30:29 и прослава на ...
spanija-holandija
Светски првенства

Големото мундијалско финале меѓу Холандија и Шпанија донесе неверојатни возбудувања, но на крајот и нестварна драма каква што ретко може да се види на еден завршен натпревар на Светско првенство. Холанѓанките имаа контрола речиси цел меч, во последните ...
spanija-zeni
Светски првенства

Во ситуација кога сите очекуваа и најавуваа финале меѓу Русија и Норвешка на Светското ракометно првенство, Холандија и Шпанија направија огромни изненадувања во полуфиналните пресметки, погазувајќи ги сите прогнози за завршниот меч на турнирот кој се игра во ...
srbija-holandija
Светски првенства

Холандската женска ракометна репрезентација обезбеди убедлива победа над Србија на денешниот дуел на СП во Јапонија, а од овој дуел вреди да се издвои една ситуација која е навистина невообичаена во ракометот. Холандската голманка Тес Вестер прерано почна ...
Francija-Brazil
Светски првенства

Француската репрезентација не победи ниту во второто коло на Светското ракометно првенство во женска конкуренција во Јапонија, а по вчерашниот пораз, денеска ремизираше со Бразил (19:19). Јужноамериканската селекција освои важен бод во дуелот со актуелниот светски шампион, а ...