Поврзете се со нас

Боречки спортови

Георгиевски сребрен на Европските игри во Полска

Објавено

на

Таеквондистот Дејан Георгиевски претрпе пораз од Луис Канингам од Велика Британија во финалето на Европските игри во Краков (Полска) во категоријата над 87 килограми.

Георгиевски немаше одговор за противникот во завршниот меч на турнирот, Британецот славеше со 2-0 и тоа со 4-0 и 13-2.

Меѓутоа и ова е голем резултат за Македонија и овој спорт, Дејан на патот до сребрениот медал ги победи Иван Гарсија од Шпанија, Матија Молин од Италија и  Украинецот, Андри Харбар.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни