Евролига

Евролига

Robinson Lakers
Евролига

Кошаркарскиот клуб Химки од Москва го ангажираше американскиот центар Томас Робинсон од Лос Анџелес Лејкерс. Во минатогодишната сезона во дресот на Лејкерс во одиграни 48 натпревари, 26-годишниот центар постигнуваше 5 поени и 5 скокови. Робинсон пред пет години ...
Dusan Ivkovic
Евролига

Се наближува денот на големиот спектал по повод пензионирањет на Душан Ивковиќ, кој треба да се случи на 20 септември во Атина. Со овој настан ќе се одбележи ерата на популарниот ,,Дуда” и ќе му се додели „Легенда ...
pero-crvena
Евролига

Перо Антиќ, првиот Mакедонец кој заиграл во НБА, повторно се врати во старото јато кај нашиот северен сосед и ќе игра во редовите на Црвена звезда. Веста, веднаш беше потврдена на сајтот на клубот откако Антиќ потпиша едногодишен договор, ...
veseli
Евролига

Јан Весели и покрај понудите да заигра во НБА во некој од тимовите на Филаделфија, Бруклин и Далас, сепак тој реши да остане во Фенербахче и да ја доигра втората година односно да ја искористи клаузулата од договорот ...
dusanalimpijevic
Евролига

Душан Алимпијевиќ, новоименуваниот тренер на КК Црвена Звезда има запрепастувачка приказна за тоа како успеал да преживее во 2010 година. Точно пред седум години тој преживеал сообраќајна несреќа во која две лица го изгубиле животот, а други биле ...
Jamie Skeen Partizan
Евролига

Најдобриот кошаркар на Пеќ, Џејми О’ Брајан Скин ќе биде новото засилување за КК Партизан од Белград. Управата на „црно-белите“ потпиша договор со Скин во времетрење од две години. Тој игра на позицијата крилен центар и до сега во ...
zeljko-itudis
Евролига

Евролигата секогаш има навистина интересни и уникатни реклами, па воопшто не е изненадување новото ремек дело во кое во главната улога се кошаркарските умови како Жељко Обрадовиќ, Димитрис Итудис, Андреа Тринкиери, Шарунас Јасикевичиус, плус има и едно изненадување-италијанскиот ...
zeljko
Евролига

Големиот кошаркарски стратег, Жељко Обрадовиќ повторно е прогласен за најдобар тренер во Евролигата. Обрадовиќ му ја донесе првата историска титула на Фенербахче во најелитното натпреварување, а тоа беше сосема доволно неговите колеги да го изберат за тренер број ...
Bo_Mekejleb_so_Mersin
Евролига

Лестер Бо Мекејлеб, членот на македонската кошаркарска репрезентација од ЕП во Литванија 2011 со која направи најголем историски успех со освојувањето на 4.место, се очекува да потпише договор со Галатасарај, а официјализацијата се очекува да се случи во наредните ...
Zalgiris-avion
Евролига

Кошаркарскиот клуб Жалгирис ќе има многу поедноставни патувања во новата сезона во Евролигата. Литванските медиуми денеска пренесоа дека најпознатиот кошаркарски бренд во оваа земја на располагање ќе има авион со кој ќе бидат реализирани чартер летови за сите ...