Билијард и Снукер

Билијард и Снукер

roni-tour
Билијард и Снукер

Најџел Бонд обезбеди пласман во четвртфиналето на снукер турнирот познат како Британски шампионат, додека еден од најголемите фаворити, Рони О’Саливен, го заврши настапот во осминафиналната рунда. Бонд денеска го победи Гери Вилсон со 6:5 и со своите 54 ...
selected 001
Билијард и Снукер

Најџел Бонд направи вистинско изненадување на денешниот натпреварувачки ден на престижниот снукер турнир познат како Британски шампионат, елиминирајќи го во третото коло еден од најголемите фаворити за трофејот, Џад Трамп. За 54-годишниот Бонд ова е прв настап откако ...
selected 001
Билијард и Снукер

Новото доаѓање на Најџел Бонд во Македонија повторно е во насока на зацврснување на позициите што македонската снукер заедница ги гради, почнувајќи буквално од „поставување на темели“. Дополнително, овој настан доаѓа токму по неодамнешната промоција на новите федерации ...
press 001
Билијард и Снукер

Денеска во Скопје се одржа прес конференција на Снукер федерацијата која го претстави својот гостин, Најџел Бонд, еден од професионалните играчи во овој спорт и поранешен финалист од Светското првенство во Шефилд. Неговото гостување од страна на претседателот ...
pavle danilov pobednik vtoro kolo drzaven
Билијард и Снукер

Во второто коло од Националното првенство во снукер, викендов, Павле Данилов со маестрална победа над Дејан Сипковски во финалето возврати за поразот од првото коло. Овој пат, до полуфиналето стигнаа Горан Ѓурчиновски и пријатното изненадување од Кавадарци талентиранот ...
sipkovski pehar snooker 2019
Билијард и Снукер

Во организација на Снукер Асоцијацијата на Северна Македонија (САСМ), викендов по прв пат во нашата земја беше одржан Првиот турнир од Националното првенство во Снукер во кое учество земаа најдобрите 25 лиценцирани играчи од различни краеви од нашата ...
Dejan-Sipkovski
Билијард и Снукер

Најдобрите македонски играчи во билјард дисциплината „деветка“ и изминатиов викенд беа најзаслужни за атрактивните два дена во скопски „Гран Клуб“, каде беа одиграни 75 мечеви на кои учествуваа 42 натпреварувачи од шест клубови од целата држава. Во организација ...
devetka-Zajkoski
Билијард и Снукер

Изминатиот викенд во „Гран Клуб“ во Скопје се одржа првиот од седумте рангирни сениорски турнири во дисциплината „деветка“ во билијард и тоа во организација на Билијард Асоцијацијата на С. Македонија. Победник е Кирил Зајкоски од Прилеп, кој одигра ...
cile bilijard 2019
Билијард и Снукер

Денеска во Скопје беа официјално промовирани двете национални Асоцијации – Билијард асоцијација на Северна Македонија (БАСМ) и Снукер асоцијација Северна Македонија (САСМ), кои имаат единствена цел, афирмација, популаризација и интеграција на спортовите во европски и светски рамки. И ...
turnir-granklub1
Билијард и Снукер

Триесетина учесници од Македонија, Бугарија и Албанија изминатиот викенд учествуваа на силен снукер турнир чиј организатор беше спортскиот клуб „Гран Клуб“. Овој турнир повторно ги помести стандардите на македонската снукер сцена, не само поради интересниот формат, присуството на ...