Поврзете се со нас

Европски купови

Најголем успех во историјата: Koчов со Кемниц освои европски трофеј (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:twitter.com/ninerschemnitz

Македонскиот кошаркарски стратег, Ѓорѓи Кочов со неговиот клуб Кемниц 99 успеа да го освои трофејот во Европа Купот на ФИБА.

Кочов веќе некое време е дел од стручниоѕ штаб на германскиот прволигаш кој вечерва дојде до најголемиот успех во историјата, прв европски трофеј.

Кемниц го загуби реваншот со Бахчешехир со 105:95 по дополнителните пет минути, но благодарение на победата во првиот меч (85:74) дојде до триумф во ова натпреварување со вкупни на крајот 180:179.

Плејмејкерот Каџами-Кин со 29 поени беше прв стрелец кај германскиот состав.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни