Велосипедизам

Велосипедизам

yates
Велосипедизам

Британскиот велосипедист Сајмон Јејтс победи на велосипедската трка околу Шпанија и ја заокружи најуспешната година во британската историја. Откако Крис Фрум и Герент Томас победија на Џиро Д’Италија и Тур де Франс, Јејтс денеска го потврди триумфот на ...
geraint-tomas
Велосипедизам

Британскиот велосипедист Гераинт Томас е победник на велосипедската трка Тур де Франс која заврши денеска во француската престолнина Париз. Членот на „Тим Скај“ стана трет Британец кој победил на најпрестижната трка во светот, а тоа му успеа откако ...
tdf-20-etapa
Велосипедизам

Сто и петтото издание од најголемото велосипедско шоу на светот Тур де Франс е при самиот крај, а денеска се возеше индивидуалниот хронометар. Според официјалните резултати, најдобар попладнево беше холандскиот велосипедист Том Думуле, кој 31 километар долгата етапа ...
roglic-pobeda
Велосипедизам

Денеска на најпрестижното велосипедско шоу се одржа деветнаесетта етапа, каде учесниците ја минаа 200,5 километри долгата планинска стаза. Најдобар на Пиринеите и прв кој стигна до целта во Ларенс беше словенечкиот велосипедист Примож Роглич, кому му беа потребни ...
tdf-fotofinish-18
Велосипедизам

Велосипедската турнеја околу Франција речиси стигна до својот крај и денеска се возеше осумнаесеттата од дваесет и една етапа, а натпреварувачите ја минаа рамната стаза во Јужна Франција. Денеска во По, десетици велосипедисти ја минаа целната линија со незабележителна разлика, ...
kintana-tdf
Велосипедизам

Синоќа, на најголемиот собир на велосипедисти Тур де Франс се возеше една од најкратките патеки оваа година, 65 километри долгата етапа од Бањер-де-Лишон до Сен-Лори-Сулан. На оваа планинска етапа, седумнаесетта по ред, највеќе се истакна Колумбиецот Наиро Кинтана, кој ги ...
alafilip-pobeda
Велосипедизам

Денеска, учесниците на велосипедската турнеја околу Франција на Пиринеите ја возеа шеснаесеттата етапа од Каркасон до Бањер-де-Лишон со должина од 218 километри. Домашниот натпреварувач Жулиан Алафилип успеа да стигне прв до целта и за 5 часа, 13 минути ...
tdf-15
Велосипедизам

Денеска на велосипедската турнеја околу Франција, Тур де Франс, се возеше петнаесеттата етапа од ова натпреварување ридската етапа од Мијо до Каркасон. Најдобар, на 181,5 километри долгата ридска етапа, беше данскиот велосипедист Магнус Корт Нилсен, кој во Каркасон ...
fraile-tdf
Велосипедизам

На најпознатата турнеја во светот на велосипедизмот, Тур де Франс, денеска беше извозена четиринаесеттата етапа, долга 188 километри од Сен-Пол-Труа-Шато до Менд. Прв на цента пристигна шпанскиот велосипедист Омар Фраиле, кој во Менд пристигна за 4 часа, 41 ...
sagan-13
Велосипедизам

На најпрестижната велосипедска турнеја „Тур де Франс“, учесниците денеска ја минаа тринаесеттата етапа од Бур Доазан до Валанс долга 169,5 километри. Како најдобар денеска се истакна словачкиот велосипедист Петар Саган, кој во фото-финиш беше подобар од Александар Кристоф ...