Поврзете се со нас

СЕХА лига

Вардар со лесен пресврт против Војводина до заверка на Ф4 пласманот во СЕХА

Објавено

на

По Еуфорарм Пелистер, Македонија ќе има и втор претставник на завршниот Ф4 турнир во СЕХА лигата, откако Вардар денеска само рутински ја доврши работата која ја почна пред една недела.

Уверливата победа од 13 гола разлика на првиот меч ветуваше формалност против Војводина на реваншот, па иако нашиот шампион се мачеше во првиот дел, во вториот дел ја презема иницијативата и со втора победа за пласираше на финалниот турнир во регионалното натпреварување.

Вардар играше релаксирано прво полувреме со оглед на големата позитива и му дозволи на домаќинот да се одлепи на плус пет, но тоа беше прв аларм за соземање на редовите, по што следеше доминација на паркетот.

„Црвено-црните“ успеаја да се вратат во егал ситуација и да направат пресврт, со што само потврдија дека разликата во квалитет е голема во овој момент.

Македонскиот првак победи со 26:32 и го завери пласманот меѓу четирите најдобри во СЕХА лигата, каде вчера се пласираше Еурофарм Пелистер по двократната победа над Татран Прешов.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни