Поврзете се со нас

Репрезентација

Прв пораз во Лигата на нации: Фудбалерките немаа сили против фаворизираната Словенија

Објавено

на

Фото: ФФМ

Најсилната женска фудбалска репрезентација на Македонија отвори со победа на првиот натпревар во Лигата на нации, но тесната победа над Летонија (3:4) денеска за жал беше заборавена со висок пораз.

Нашите девојки ги пречекаа најдобрите фудбалерки на Словенија, а на теренот „Петар Милошевски“ гостинките остварија уверлив триумф кој дефинитивно беше и очекуван.

Фудбалерките влегоа со голем мотив на денешниот меч во второто коло по ветувачкиот настап во Рига, но Словенија брзо покажа дека е класа за себе и доста рано поведе во Скопје.

Корошец погоди за 0:1 во 24-та минута, пет минути подоцна погоди и Панчурова, но мрежите не мируваа и во второто полувреме во кое видовме уште три гола.

Прашникар го реши прашањето околу победникот на стартот на вториот дел, а до крајот конечните 0:5 ги поставија Кајзба и Колбл.

Standings provided by Sofascore
Реклама
Реклама
Реклама

Популарни