Поврзете се со нас

Ватерполо

Унгарија падна во Сплит, Хрватска е нов европски првак во ватерполо

Објавено

на

Селекцијата на Хрватска е нов европски шампион во ватерполо и тоа откако вечерва во големото финале во Сплит беше подобра од Унгарија со 10-9.

Беше драматично и неизвесно во „Спаладиум Арена“, а домаќините водени од навивачите успеаа по втор пат во својата историја да се искачат на врвот во Европа. Рино Буриќ и Константин Харков дадоа по три гола, додека одличен на голот беше Марко Бијаќ.

Ова за популарните „баракуди“ беше петти медал на европските првенство.

Битката за бронзата пак им припадна на Шпанците кои беа подобри од Италија со 7-6.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни