Поврзете се со нас

НБА

Обст: Во НБА може да се нарекуваат како сакаат, ама ние сме светски шампиони

Објавено

на

foto:www.fiba.basketball/basketballworldcup/2023

Селекцијата на Германија е нов светски шампион во кошарка и тоа откако одигра еден страшен турнир во кој ги доби сите противници од почетокот до крајот.

Германците одиграа борбено, колективно, секој си ја знаеше својата улога и сосема заслужено се на врвот. Еден од играчите кој остави впечаток беше Андреас Обст кој најдоброто издание го имаше против САД кога уфрли 24 поени со 6 асистенции.

Токму Обст имаше што да им порача на НБА ѕвездите кои првично беа поздравени од најбрзиот човек на светот, Ноа Лајлс по што се разби дебата за која имаа што да кажат доста познати имиња и асови.

Најбрзиот човек во светот ги „пецна“ НБА ѕвездите: Сами се прогласуваат за светски шампиони (Видео)

-Во НБА велат дека се светски шампиони затоа што таму играат најдобрите во светот, но сепак тие се шампиони во домашната лига, а ние во Германија сме шампиони на Светското првенство. Секогаш го имаат тој став во НБА. Мислат дека се најдобри во нешто и секако можете да им дадете разни епитети. Смешно е како луѓето сè уште зборуваат за тоа. Можат да се нарекуваат како сакаат, заклучокот не се менува. Ние сме светски шампиони, -порача Обст.

Ракочевиќ се вклучи во дебатата за НБА шампиони-светски шампиони: Тоа е заблуда…

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни