Формула 1

Формула 1

hamilton-spanija
Формула 1

Луис Хамилтон и Валтери Ботас обезбедија еден-два победа на трката за ГН на Шпанија од Формула 1 шампионатот, комплетирајќи ја доминацијата на Мерцедес во текот на целиот викенд. Хамилтон уште од почетокот ја имаше првата позиција, Фетел барем ...
hamilton-montmelo
Формула 1

Возачите на Мерцедес беа најбрзи во сите загревања на трката за Големата награда на Шпанија, а добриот ритам го потврдија и во моментите кога беше најважно, односно кога се бореа за првите позиции во квалификациите. По три последователни ...
Photo: Getty Images, Red Bull Content Pool
Формула 1

Раководството на Формула 1 првенството размислува за вметнување уште една трка на територијата на САД, а според последните шпекулации, таа би влегла во календарот на местото на уличната трка во Баку, Азербејџан. Организаторите на трката во Баку имаат ...
max pred daniel baku 2018
Формула 1

Со гласање преку електронска пошта, ФИА вчера усвоила промени во техничките правила за 2019 година, на последниот ден од периодот во кој е дозволено надгласување, бидејќи од првиот ден на мај потребна е едногласна согласност на сите тимови. ...
fetel pred cela kolona baku 2018
Формула 1

ФИА ги усвои првите промени во правилата за 2019 година, кои се инспирирани од неодамнешната презентација на новите сопственици за тоа како ја гледаат Формула 1 од 2021 година, период за кој треба да се обноват меѓусебните договори ...
Photo credit: Wolfgang Wilhelm / Mercedes Benz Archive
Формула 1

Луис Хамилтон и Себастијан Фетел минатата година ја изрежираа најскандалозната препирка во текот на сезоната, откако возејќи зад безбедносно возило пилотот на Ферари удри во болидот на Мерцедес, па го обвини дека го наместил со наглото сопирање, по ...
ayrton_senna_portrait_600_williams_1994
Формула 1

Од најцрниот викенд во Формула 1 изминаа 24 години, но за смртта на Аиртон Сена се уште на виделина излегуваат изјави кои доловуваат нови моменти. Минатата година прославениот инженер Адријан Њуи ја објави книгата „Како да направите болид“ ...
Fetel-Bahrein2
Формула 1

Себастијан Фетел беше меѓу губитниците на Формула 1 трката во Баку, иако имаше и возачи кои и покрај добрата позиција останаа и целосно без бодови (Ботас, Рикиардо, Ферстапен). Решавачки момент за Германецот беше неговиот обид да го престигне ...
redbullduel
Формула 1

Екипата на Ред Бул имаше солидна ситуација на патеката и можност во завршницата да се бори за висок пласман, но на крајот Макс Ферстапен и Даниел Рикиардо се судрија во 40. круг, па и двајцата останаа без пласман. ...
hamilton1
Формула 1

Луис Хамилтон ја оствари првата победа во актуелната Формула 1 сезона, откако излезе како најголем победник од многуте инциденти на патеката низ улиците на Баку во Азербејџан. Пол-позицијата беше доволна за Себастијан Фетел да го одржува првото место ...