Поврзете се со нас

АБА лига

МЗТ загуби од Широки, но обезбеди полуфинале во АБА2 лигата (ВИДЕО)

Објавено

на

Кошаркарите на МЗТ Скопје се изборија за место во полуфиналето на АБА2 лигата.

Клубот од Аеродром доживеа пораз од Широки од 70:68 на соочувањето во Босна и Херцеговина, но благодарение на победата во првата средба од 85:69 обезбеди пласман во наредната фаза во која ќе ги одмери силите со Спартак Суботица.

Најефикасен кај „металците“ беше Делалиќ со 18 поени, по 13 уфрлија браќата Дамјан и Војдан Стојановски, а двоцифрен беше и Баковиќ со 10 кошеви. Кај домаќините се истакна Чолак со 18 кошеви.

И полуфиналето ќе се игра според истиот принцип дома-гости, а МЗТ ќе биде домаќин на Суботица во првата средба.

Инаку во регуларниот дел овие екипи се соочија во рамките на 7. коло, славеше српскиот тим со 86:81.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни