Поврзете се со нас

АТП

Алкарас без проблеми го мина и вториот тест во Мадрид, па испрати иста порака како пред една година (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/MutuaMadridOpen

Карлос Алкарас без проблеми ја мина и втората пречка на Мастерсот во Мадрид и беше успешен во максимални два сета, триумф со кој си закажа нова пресметка со Германецот Штруф.

Шпанскиот тенисер е еден од главните фаворити за трофејот во шпанската престолнина и оваа година, а играта која ја прикажува навистина изгледа навистина пристојно со оглед на кратката пауза која ја имаше.

Алкарас ја надмина повредата на мускулот на раката и во моментов не чувствува никакви проблеми, нешто што го презентираше и на дуелот со Бразилецот Сејбот Вилд.

Карлито победи со идентични 6:3  во двата сета и се пласираше во осминафиналето на турнирот, рунда во која ќе игра со Јан Ленард Штруф.

Со оглед на тоа што не мина многу време на теренот, Алкарас беше двојно повеќе време за насмевки, а истовремено му го честиташе и роденденот на својот татко со иста порака како пред една година.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни