АТП

АТП

nole-trofej
АТП

Српскиот тенисер Душан Лајовиќ ќе го памети денешниот ден до крајот на животот, а причина е неговото освојување на првата АТП титула во својата кариера. Лајовиќ го освои турнирот во Умаг, Хрватска, совладувајќи го унгарскиот ривал Балаж со ...
rafa-toni
АТП

Овогодишенното издание на Вимблдон заврши со победа на Новак Ѓоковиќ кој во големото финале по една пеколна, напорна борба и вистинска драма во пет сета славеше над Рожер Федерер во тај-брејкот. Ова финале заедно го испратиле Рафаел Надал ...
henman-mikrofon
АТП

Тим Хенман беше миленик на публиката на Вимблдон пред и британски број еден пред да се појави Енди Мари, но за разлика од Шкотланѓанецот кој знае какво е чувството да се освои најпрестижниот тениски турнир, поранешниот тенисер како ...
fed-nole
АТП

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во претходните две недели во Ол Ингланд клубот. Швајцарецот на почеток на месец ...
nole udar
АТП

Новак Ѓоковиќ успеа да триумфира на Вимблдон и на тој начин да ја подигне 16. грен слем титула во својата кариера по што односно стана актуелно прашањето дали тој ќе може во иднина да ги мине и водечките ...
federer-wimbldon
АТП

Матс Виландер веднаш по крајот на големото финале на Вимблдон заклучи дека Новак Ѓоковиќ добил предност од новото правило кое го воведе турнирот во Лондон, бидејќи во разлика на два гејма, далеку поблиску до брејк беше искусниот Швајцарец ...
rafa-forhend
АТП

Шпанскиот ас, Рафаел Надал одигра квалитетно на овогодинешното издание на Вимблдон на кое како и лани дојде до полуфиналето во кое подобар од него беше Рожер Федерер. Меѓутоа без разлика на поразот од Швајцарецот, бикот од Мајорка остави ...
Alexander Bublik
АТП

Многу атрактивни поени видовме на овогодинешното издание на Вимблдон, но многу интересно, магично знае да биде и на другите турнири, а доказ за тоа е потегот кој ни доаѓа од Њупорт, Соединетите Американски Држави. На овој турнир Александр Бублик ...
fedeks
АТП

Ветеранот Рожер Федерер иако е се поблиску до својата 40. година од животот и понатаму игра страшен тенис и тоа го покажа на Вимблдон каде за влакно му избега титулата. Швајцарецот одигра фантастичен турнир и драматично финале со ...
roger-nole
АТП

Познатиот тениски стручњак, Патрик Муратоглу верува дека Новак Ѓоковиќ е подобар од Рожер Федерер и Рафаел Надал ако се споредаат овие три асови кога се на највисоко ниво. Ноле во неделата ја освои петтата круна на Вимблдон и ...