Зимски спортови

Зимски спортови

Kubacki1
Зимски спортови

Полскиот ски-скокач Давид Кубацки победи на денешниот натпревар во Бишофсхофен и со тоа успеа да стигне до прв трофеј на традиционалната новогодишна турнеја „Четири скокалници“. Кубацки денеска стигна до вкупно 300,9 поени со скокови од 143 и 140,5 ...
marius-lindvik
Зимски спортови

Мариус Линдвик денеска покажа дека големата победа во Гармиш Партенкирхен не била никакво изненадување, откако беше најдобар и на денешното натпреварување во Инсбрук. Традиционалната турнеја „Четири скокалници“ се пресели во Австрија по стартните победи на Кобајаши и Линдвик, ...
marius-skoka
Зимски спортови

Традиционалната турнеја „Четири скокалници“ стартуваше со победа на бранителот на титулата Риоју Кобајаши кој беше најдобар во Оберстдорф, но денеска на старотот на новата 2020-та година, неговата доминација барем за момент ја прекина норвешкиот ски-скокач Мариус Линдвик. Норвежанецот ...
ilina arsova antarktik
Екстремни спортови Зимски спортови

Алпинистката Илина Арсова (37) денеска објави дека го освоила врвот Винсон (4.892 метри) на Антарктикот, последниот во низата од седум највисоки врвови на седум континенти. Арсова го сврте вниманието на пошироката јавност кога во мај 2013 година го ...
Зимски спортови

Јапонецот Риоју Кобајаши победи на натпреварот во Оберстдорф, со кој вечерва започна новото издание на новогодишната турнеја „Четири скокалници“, во рамките на Светскиот куп во ски-скокови. Кобајаши го освои првото место во Германија со скокови од 138 и ...
zubcic
Зимски спортови

Филип Зубчиќ го освои десеттото место на денешниот велеслалом кој се возеше во Алта Бадија, но на крајот имаше и среќа бидејќи избегна судир кој можеше да му донесе сериозни последици. На целта Зубчиќ за малку избегна еден ...
skopje_ice_festival_mk
Зимски спортови

Традиционалниот турнир во хокеј на мраз „Скопје Ајс Фестивал“ ќе биде на програмата овој викенд од 13 до 15 декември, а посебна специфика ќе биде младинската селекција на Македонија која што ќе биде инаугурирана на овој турнир. Имено, ...
Kristofersen
Зимски спортови

Хенрик Кристоферсен победи на трката во слалом возена денеска во финскиот зимски центар Леви, прва во оваа дисциплина од новата сезона во Светскиот куп во алпско скијање. Норвежанецот имаше подобро второ возење со кое стигна до врвот на ...
C49CFAD0-EC6E-4E90-B0EF-1A60474A255D
Зимски спортови

Микаела Шифрин победи на слаломската трка во Леви и го собори рекордот на легендарниот Ингемар Стенмарк. За американската скијачка ова беше 41. слалом победа во кариерата, што е апсолутен рекорд и подобрување на постигнувањето на Стенмарк остварено меѓу ...
Pintoro
Зимски спортови

Францускиот скијач, Алекси Пинтуро, победи на велеслаломската трка во Зeлден, со која денеска официјално започна новата сезона во Светскиот куп во алпско скијање. Пинтуро имаше предност по првото возење, а потоа рутински го задржа првото место за вкупно ...