Зимски спортови

Зимски спортови

kamil-stoch1
Зимски спортови

Полскиот ски-скокач Камил Стох на маестрален начин ја потврди победата на новогодишната турнеја „Четири скокалници“, триумфирајќи и на последниот натпревар во Бишофсхофен. Скоковите од 132,5 и 137 метри беа доволни за Стох да ја оствари четвртата победа за ...
WCup Mens Giant Slalom Skiing
Зимски спортови

Марсел Хиршер оствари уште една победа во Светскиот куп во алпско скијање, овојпат на велеслаломската трка во Аделбоден, со што ја зголеми предноста во генералниот пласман. Австриецот повторно беше поуспешен од најголемиот ривал Хенрик Кристоферсен кој имаше за ...
SKI-WORLD-AUT
Зимски спортови

Марсел Хиршер не дозволи изненадување на слаломската трка на Сљеме и со новиот триумф стигна до 50. јубилејна победа во Светскиот куп во алпско скијање. За Австриецот ова е четврта победа на трката во Хрватска, а до првото ...
kamil-stoch`
Зимски спортови

Камил Стох ја продолжи одличната серија на новогодишната турнеја „Четири скокалници“ и со победата во Инсбрук се најде многу блиску до одбрана на титулата која ја освои и минатата година. Полскиот натпреварувач блеска во Светскиот куп во ски-скокови, ...
mikaela-shifrin
Зимски спортови

Микаела Шифрин победи на слаломската трка на Сљеме, близу Загреб, со што третпат во својата кариера го заслужи приматот „Снежна кралица“, кој претходно го освојуваше во 2013 и 2015 година. Американката имаше дури 1,59 секунди предност пред второпласираната ...
kamil-stoch`
Зимски спортови

Полскиот натпреварувач Камил Стох победи на скокалницата во Гармиш-Партенкирхен, со што ја зголеми предноста пред најголемите ривали на новогодишната турнеја „Четири скокалници“. Ланскиот победник на турнејата веќе стигна и до втора победа во ова издание, а денеска ја ...
stoh-obersdorf
Зимски спортови

Камил Стох победи на натпреварот во Оберсдорф со кој традиционално започнува новогодишната турнеја „Четири скокалници“ во рамките на Светскиот куп во ски-скокови. Полскиот натпреварувач беше четврти по првиот скок, но во вториот стигна до 137 метри, со што ...
WCup Mens Giant Slalom Skiing
Зимски спортови

Марсел Хиршер победи на слаломската трка возена денеска во Мадона ди Кампилјо, а до триумфот стигна со минимална предност во однос на двајцата скијачи кои на крајот му правеа друштво на победничкиот пиедестал. Австриецот ги заокружи двете возења ...
hokej-turnir-skopje
Зимски спортови

Хокеарскиот клуб Рајман од Германија е освојувач на 6. традиционален „Скопје ајс фестивал“. Тие денеска во финалниот меч го совладаа домашниот Металург со 7:2. Третото место на турнирот го освои екипата Торпедо од Букурешт. За најдобар играч на ...
WCup Mens Giant Slalom Skiing
Зимски спортови

Марсел Хиршер е победник на велеслаломската трка возена денеска во Бивер Крик, прв натпревар во оваа дисциплина во новата сезона од Светскиот куп во алпско скијање. Австриецот имаше трето време по првото возење, но успеа да се подобри ...