Зимски спортови

Зимски спортови

Svindal-BiverKrik
Зимски спортови

Норвежанецот Аксел Лунд Свиндал триумфираше на денешната спуст трка во американскиот зимски центар Бивер Крик, докажувајќи дека ќе биде сериозен претендент за високи дострели и покрај своите 34 години. Свиндал стигна до 33. победа во Светскиот куп, а ...
Lindzi-Von
Зимски спортови

Линдзи Вон имаше водство на вчерашниот спуст во Лејк Луис, но остана без посакуваниот резултат откако заврши во заштитната ограда на патеката. За среќа, американската скијачка мина без повреди и ги израдува своите фанови со најавата дека ја ...
Viktorija-Rebensburg
Зимски спортови

Викторија Ребенсбург и Беат Фојц победија на премиерните трки од новата сезона на Светскиот куп во алпско скијање кој викендов стартуваше во Килингтон, односно Лејк Луис. Германката Ребенсбург триумфираше на женскиот велеслалом во американската сојузна држава Вермонт, а ...
poisson
Зимски спортови

Давид Поасон вчера трагично го загуби животот за време на рутински спуст тренинг во канадски зимски центар каде француската репрезентација се подготвува за продолжението од сезоната во Светскиот куп во алпско скијање. Поасон им подлегна на повредите по ...
David-Poison
Зимски спортови

Француските медиуми вечерва пренесоа трагична вест во која се вели дека како последица на тешки повреди заработени при спуст тренинг, животот го загубил скијачот Давид Поасон. Трагедијата се случила во канадскиот зимски центар Накаска каде 35-годишниот Поасон настрадал ...
1angela
Зимски спортови

Македонија за првпат учествуваше на натпревар од светски ранг во уметничко лизгање. Македонија ја претставуваше Ангела Прилепчанска на ISU Junior Grand Prix во Загреб, Хрватска. За својот настап, оваа млада 13-годишната натпреварувача настапи со музика од хитовите „Alive“ ...
15 MK Ice Skating
Зимски спортови

Денес со почеток во 16.00 часот ќе настапи македонскиот претставник Ангела Прилепчанска  на ISU Junior Grand Prix (Светско Првенство во ументичко лизгање за јуниори) што се одржува во Загреб, во категоријата-жени. Ова е голем настан за Македонската Федерација ...
tasev-kaevski
Зимски спортови

Денес во просториите на Агенцијата за Млади и Спорт се одржа средба на директорот на АМС, Дарко Каевски и претседателот на Хокеј федерацијата на Македонија, Никола Тасев. На средбата со првиот човек на Хокеј федерацијата на Македонија било ...
nhl-duel
Зимски спортови

НХЛ натпреварите често носат неверојатна пожртвуваност на актерите на ледот и нивна уникатна издржливост и во ситуација кога заработените удари наложуваат да заминат во болница, наместо да се борат за својот тим. Ваквото специфично спортско јунаштво покажа 19-годишниот ...
EPA/Terje Bendiksby
Зимски спортови

Австриецот Штефан Крафт денеска постигна нов светски рекорд, комплетирајќи скок долг 253,5 метри за време на натпреварот од Светскиот куп во ски-скокови во Викерсунд, Норвешка. Крафт го обезбеди најдолгиот скок во историјата на тимското натпреварување, соборувајќи го 20 ...