Пливање

Пливање

io za promeni vo pfm
Пливање

Легендата на македонското пливање, поранешниот европски младински шампион Александар Маленко, денеска ја предводеше прес конференцијата на Иницијативниот одбор за промени на состојбата и структурите во Пливачката федерација на Македонија. Како што претходно „Дерби“ објави, Маленко е потписник на ...
evgeni_popacev_ohrid_2015
Пливање

Евгениј поп Ацев повторно е прв во генералниот пласман во маратонската гран при серија, со што го повтори успехот од 2015 година. Овој пат до него дојде откако со директниот конкурент за титулата Гилермо Бертола „се пресметаа“ на ...
evgeni_popacev_ohrid_2015
Пливање

Со освојување на четвртото место во последната трка од календарот за 2017 година, Евгениј поп Ацев стигна до делба на првото место во генералниот пласман во гран при серијата на ФИНА за маратонско пливање. Поради лошо време, традиционалното ...
aleksandar malenko
Пливање

Легендата на македонското пливање, Александар Маленко, беше исклучително активен ова лето со организација на „олимпискиот маратон“ на 10 километри во Охрид, како и со залагањата за спас на традиционалниот 30-километарски маратон, чија што организација беше неизвесна на две ...
kaevski pop acev 2017
Пливање

Многу нешта беа напишани минатиов месец, почнувајќи од јавниот апел на Томи Стефановски за спас на традиционалниот „Охридски маратон“, се до неговото конечно одржување изминатиов викенд. Конечно, јавноста може да здивне, но не и Агенцијата за млади и ...
alvares
Пливање

Шпанскиот пливач Фернандо Алварес стана хит на социјалните мрежи поради својот потег за време на трката 200 метри градно на Мастерс турнир за ветерани кој викендов се одржува во Будимпешта. Организаторите го одбиле барањето на Алварес за минута ...
ohridski-maraton
Пливање

Македонскиот пливач, Евгениј Поп Ацев во феноменална завршница успеа да се избори за второто место на охридскиот маратон кој традиционално се одржува во нашето најпознато и најголемо природно езеро, финиширајќи веднаш зад победникот Александар Стуџински од Германија. Стуџински ...
plivacki maraton ohrid
Пливање

Во сабота, во Охрид ќе се одржи 31-то издание на Охридскиот пливачки маратон. Ова традиционално спортско натпреварување е дел од Гран при серијата на Меѓународната пливачка федерација. Оваа година, прекрасниот Охрид е домаќин на вкупно 22 натпреварувачи, 15 ...
ohrid-maraton
Пливање

Откако повеќе од еден месец траеше неизвесноста дали ќе има или нема ново издание од традиционалниот „Охридски маратон“ што со децении наназад се одржува на патеката од Свети Наум до Охрид, конечно Агенцијата за млади и спорт денеска ...
aleksandar malenko
Пливање

Легендата на македонското пливање, Александар Маленко, како и луѓето од клубот „Охридски бранови“, потпомогнати од Македонскиот олимписки комитет викендов го организираа маратонот на 10 километри во водите на Охридското езеро, со идеја да ја промовираат оваа дисциплина која ...