Пливање

Пливање

darko kaevski
Пливање

Состојбата во Пливачката федерација на Македонија се уште претставува „јазол“ околу кој има различни мислења, особено откако истата била неактивна подолг период, а деновиве е актуелна бидејќи легендата на македонското пливање Александар Маленко инсистира дека тој е претседател ...
start 50 fly skopje 2017
Пливање

Иницијативен одбор во кој се вклучени 15 од 25 постоечки македонски пливачки клубови најави одржување вонредно собрание на Пливачката федерација на Македонија. Според иницијаторите на истото, причина е нелегитимното собрание одржано во октомври минатата година, кое подоцна поради ...
Pop Acev Ilievski
Пливање

Двајца наши маратонски пливачи Евгениј Поп Ацев и Александар Илиевски учествуваа на трка од Светската серија на маратони во Аргентина, на Фина Ултра Маратон Санта Фе-Коронда, кој е со должина од 57 км. На услови кои беа многу ...
evgenij pop acev
Пливање

Евгениј Поп Ацев беше еден од најистакнатите поединци во македонското пливање во текот на 2017 година, при што се најде на делба на првото место во маратонската „Гран при“ серија. Ова е втор пат Евгениј да го добие ...
plivaci ams kaevski malenko
Пливање

Четири македонски пливачи ќе учествуваат на Европското првенство во мали базени што ќе се одржи во Копенхаген, Данска, од 13 до 19 декември оваа година, а денеска и беа претставени на јавноста на прес конференција во Агенцијата за ...
Mark-Foster
Пливање

Легендарниот британски пливач, Марк Фостер, во интервју за весникот „Гардијан“ откри дека е геј. Со тоа, 47-годишниот Фостер е уште едно познато спортско име кое отворено зборува за својата сексуална ориентација, нешто што не можел да го направи ...
mak_plivaci PKBeta
Пливање

Пливачите од клубот Бета освоија медали на меѓународни натпревари во Трст, Италија и во Крагуевац, Србија. Од пливачите кои настапија на „Куп Крагујевац“ Сара Анастасовска освои прво место во дисциплината 50 метри грбно и трето место во дисциплината ...
mia blazevska eminova
Пливање

Заврши  13. издание на „Немо“-Куп, на кој пливачки куп продефилираа 510 пливачи од Македонија, Турција, Бугарија, Албанија, Косово и Србија. Македонката Миа Крстевска од клубот „Орион“на 100 метри грбно успеа да исплива за 1:04,17 минути со што постави ...
start 50 fly skopje 2017
Пливање

Викендов се одржа традиционалниот пливачки митинг „13 ноември“ кој бидејќи се одржува на 25-метарски базен во СЦБТ претставува одлична подготовка за континенталниот собир што ќе се одржи во Копенхаген од 13 до 18 декември. Нормите за учество се ...
mia blazevska eminova
Пливање

Пливачкиот клуб „Бета“ изминатиот викенд успешно го организираше петтиот меѓународен пливачки натпревар „13. ноември“, на кој настапија преку 300 пливачи од вкупно 12 земји и тоа: Македонија, Србија, Бугарија, Албанија, Косово, Ирска, Чешка, Словенија, Италија, Босна и Херцеговина, ...