Германија

Германија

Manuel Akanji.
Германија

Во ситуација кога има многу гласини околу заминувањето на Пјер-Емерик Обамејанг екипата на Борусија Дортмунд ги засили своите редови со еден од најталентираните дефанзивци во Европа, Мануел Обафеми Аканџи. Младиот Швајцарец блесна во дресот на Базел и го ...
Bundesliga - Borussia Dortmund vs Schalke 04
Германија

Борусија Дортмунд уште еднаш се реши да го казни Пјер-Емерик Обамејанг и напаѓачот беше изоставен од тимот за вечерашниот дуел со Волфзбург. Според официјалното соопштение на германскиот клуб, суспензијата е поради дисциплински причини. Односот на напаѓачот од Габон ...
leon-goretzka
Германија

Членот на бундеслигашот Шалке 04, Леон Горецка дефинитивно е најбараниот играч во Европа, а тоа го потврди главниот функционер на Баерн Минхен, Карл-Хајнц Румениге. Румениге не крие дека „баварците“ се силно заинтересирани за него, но воедно откри дека ...
nabi-keita-32893289
Германија

Откако само што го пушти Филипе Кутињо во Барселона, разбирливо е што Ливерпул се обидува да го донесе Наби Кеита од РБЛ на  „Енфилд“ шест месеци порано од предвиденото. Кеита се согласи да им се приклучи на „црвените“ ...
pierre-emerick-aubameyang
Германија

Пјер-Емерик Обамејанг и во оваа сезона е ударна игла во нападот на Борусија Дортмунд со 13 постигнати погодови на 15 лигашни натпревари со што стигна до бројката од 98 голови во Бундеслигата. Тој со ова е најдобриот африкански ...
rodrigez-arturo
Германија

Хамес Родригез стави печат на победата на Баерн Минхен на гостувањето кај Баер Леверкузен (1:3), а начинот на кој го направи тоа предизвика многу реакции во германската спортска јавност бидејќи стануваше збор за несекојдневна мајсторија од слободен удар. ...
james-prst-nacelo
Германија

Вториот дел од сезоната во Бундеслигата стартуваше со големото дерби меѓу Баер Леверкузен и Баерн Минхен, а според очекувањата, тимот на Јуп Хајнкес ја продолжи феноменалната серија и со нова одлична партија успеа да слави со 1:3 на ...
andrey-yarmolenko
Германија

Германците стандарно во овој дел од годината не се активни и се на пауза во пресврт на вториот дел од сезоната, но затоа пак не мируваат луѓето од официјалниот Јутјуб канал на „Бундеслигата“ кои секогаш носат видеа со ...
frank-riberi-33288932
Германија

Франк Рибери има само уште пет месеци од договорот со Баерн Минхен и тоа предизвикува многу шпекулации околу неговата иднина. Легендата на Барселона Чави неодамна му предложи да му се приклучи во катарскиот тим Ал Сад, но Французинот ...
riberi
Германија

Франк Рибери ги игра последните сезони во својата успешна фудбалска кариера, а очигледно до крајот на животот ќе смета дека незаслужено останал без едно големо индивидуално признание. Се работи за наградата „Златна топка“ доделена во 2013 година, која ...