Репрезентација

Репрезентација

Makedonija-Svajcarija
Репрезентација

Еден од нашите најдобри поединеци во првата рунда претквалификации за Евробаскет во 2021 година, Ричард Хендрикс нема да може да ни помогне за јунската квалификациска средба против Швајцарија на гостински терен. Хендрикс разговорал со нашата федерација, посочил и објаснил ...
tenis boner
Репрезентација

Американката Дјуана Тенис Бонер од денеска и официјално е државјанин на Република Македонија откако завршија сите процедури за добивање на државјанство. Бонер во своето полно резиме има титули од WNBA и огромно искуство на европско тло играјќи во ФИБА Евролига, па ...
Makedonija-Slovacka1
Репрезентација

Македонската кошаркарска репрезентација напредуваше една позиција на најновата ранкинг листа која ја објави ФИБА. Ние во овој изминат период обезбедивме триумф над Словачка (87-74) во претквалификациите за Евробаскетот во 2021 година, а тоа ни помогна да напредуваме на листата ...
Makedonija-Slovacka1
Репрезентација

Македонската кошаркарска репрезентација оствари и втора победа над Словачка (87:74) во претквалификациите за Европското првенство во 2021 година, со што избраниците на Јорданчо Давитков само ја зголемија предноста во својата група. Третата победа во групата беше најавена уште ...
sobir
Репрезентација

Македонската кошаркарска сениорска репрзентација вечерва од 20:15 часот го игра третиот натпревар од претквалификациите за Евробаскетот во 2021 година, а противник ни е селекцијата на Словачка против која славевме на гостински терен во ноемврискиот прозорец. Селекторот Јорданчо Давитков ...
Davitkov
Репрезентација

Македонската сениорска кошаркарска репрезентација в недела ја пречекува селекцијата на Словачка против која триумфално помина во ноемврискиот претквалификациски прозорец.Селекторот на македонската репрезентација, Јорданчо Давитков изјави дека сака да ја види салата полна и очекува враќање на кошарката на ...
sobir
Репрезентација

Македонската кошаркарска репрезентација го одржа првиот собир во пресрет на средбата со Словачка од претквалификациите за Европското првенство во 2021 година. На првиот тренинг во спортскиот центар „Јане Сандански“ се појавија сите 16 повикани играчи вклучувајќи го тука и натурализираниот Американец, Ричард ...
Makedonija-Svajcarija
Репрезентација

Македонија во недела (25. февруари) ги продолжува претквалификациите за Евробаскетот во 2021 година, а противник ни е репрезентацијата на Словачка која ја пречекуваме во  СЦ „Јане Сандански“. За таа средба селекторот Јорданчо Давитков селектираше 16 играчи меѓу кои е натурализираниот ...
RA1_8605
Репрезентација

Женската кошаркарска репрезентација забележа уште еден висок пораз во квалификациите за ЕП 2019, а вечерва доминација против избраничките на селекторот Марјан Лазовски имаше селекцијата на Италија. Италијанките, на домашен терен во Павија славеа со преубедливи 93:33 и ни ...
makedonija-hrvatska
Репрезентација

Македонската женска кошаркарска репрезентација доживеа катастрофален пораз во квалификацискиот натпревар против Хрватска (47:108) и стигна до третиот негативен резултат во овој циклус квалификации за ЕП 2019. Иако нашите девојки се обидоа да дадат максимум во дуелот со фаворитот, ...