Олимписки игри

Олимписки игри

nigerija-bob
Олимписки игри

Нигериската женска репрезентација во боб ќе учествува на Зимската олимпијада во корејскиот град ПјонгЧанг која започнува на 9. февруари 2018 година. Сеун Адигун, Нгози Онвумере и Акуома Омоега направија историски успех откако преку квалификациите обезбедија место на олимпискиот ...
olimpijadi-paris-la
Олимписки игри

Интернационалниот олимписки комитет го потврди она што веќе го објавија угледните американски медиуми, а тоа е одлуката Летните олимписки игри во 2024 година да бидат одржани во Париз, а тие четири години подоцна во Лос Анџелес. Последната одлука ...
Mackovic1
Олимписки игри

Шокантна вест која беше за брзо време разрешена, ја потресе спортската јавност во Србија и Европа. Никој не знаеше каде е поранешниот светски шампион во веслање, Мартин Мачковиќ кој дури беше пријавен за исчезнат. Неговото семејство започна со ...
paris-la
Олимписки игри

Интернационалниот олимписки комитет им остави можност за меѓусебен договор на Париз и Лос Анџелес околу тоа кој град кои Летни олимписки игри ќе ги организира во 2024, односно 2028 година. Нивниот рок беше до септември, по што ако ...
Olimpijada za gluvi
Олимписки игри

Денеска во Агенцијата за млади и спорт, директорот, Дарко Каевски се сретна со претставници на Националната спортска федерација на глуви во Македонија. Пет спортисти од оваа федерација се учесници на 23-те Олимписки игри за глуви, кои ќе се ...
olimpijadi-520x270
Олимписки игри

Меѓународниот олимписки комитет ги одреди домаќините на Олимпијадите во 2024 и 2028 година. Париз и Лос Анџелес кои беа единствени кандидати за Игрите ќе бидат домаќини на двете големи приредби. Во септември, членовите на ИОК ќе гласаат во ...
tokyo2020
Олимписки игри

Интернационалниот олимписки комитет денеска донесе одлука за додавање нови дисциплини во неколку спортови и истите ќе бидат дел од програмата на Олимпијадата во Токио во 2020 година. Според одлуката, поголема застапеност од досега добиваат спортистките, а интересни се ...
mok-615x400
Олимписки игри

Македонскиот олимписки комитет од  денеска до 21 мај ќе биде домаќин на Конференцијата на Европскиот олимписки комитет (ЕОК) и на Форумот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) – Олимписка солидарност. МОК информираше дека на конференцијата ќе се разговара и ...
mico-popovski-in-memoriam-615x400
Олимписки игри

Поранешен национален шампион во кајак на диви води во слалом и спуст и долгогодишен спортски работник, Мичо Поповски, почина на 69–годишна возраст. Тој е еден од основачите на Македонскиот Олимписки Комитет и меѓу најзаслужните за развојот на кајак ...
Photo credit: EPA/Zoltan Mathe
Олимписки игри

Унгарската престолнина Будимпешта го информираше Интернационалниот олимписки комитет дека поради недостаток на политичка поддршка се повлекува од трката за организација на Летните олимписки игри во 2024 година. Проектот кој започна пред неколку години и ја внесе Будимпешта во ...