Олимписки игри

Олимписки игри

Italija-zoi
Олимписки игри

Интернационалниот олимписки комитет денеска го одреди домаќинот за Зимската олимпијада во 2026 година, а таа чест и обврска ја добија Милано и Кортина Д’Ампецо. Италијанците придобија најмногу гласови од членовите на гласачкото тело на ИОК, победувајќи ја кандидатурата ...
pero antic tupurkivski
Олимписки игри

На својата 117-та седница, Управниот одбор на Македонскиот олимписки комитет донесе Одлука, Перо Антиќ, да биде претседател на Олимпискиот Совет на МОК. Претседателот на Олимпискиот совет е во исто време и член на Управниот одбор на МОК. Претседателот ...
mok delegacija buenos aires 2018
Олимписки игри

Анамарија Георгиевска ќе го носи знамето на Македонија под кое заедно со уште пет спортисти ќе настапат на „Младинските Олимписки Игри“ во Буенос Аирес од 6 до 18 октомври. Заедно со оваа наша претставничка во теквондо, за Аргентина ...
mark-roberts
Олимписки игри

Марк Робертс не е спортист, а сепак стана една од најголемите ѕвезди на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Начинот на кој го постигна тоа е неговиот храбар потег да се најде на едно од олимписките борилишта речиси без ...
kosir
Олимписки игри

Голем скандал се случи на последниот натпреварувачки ден на Зимските олимписките игри во Пјонгчанг, откако судиите во паралелен слалом во сноубординг го „ограбија“ словенечкиот натпреварувач Жан Кошир. Иако Кошир прв стигна на целта во полуфиналната битка со корејскиот ...
rusija-hokej
Олимписки игри

Руската хокеарска репрезентација го освои златниот медал на ЗОИ во Пјонгчанг, откако во драматичен натпревар ја совлада Германија по продолжение. Германците беа блиску до сензација, на помалку од една минута до крајот водеа со 3:2, но Русија избори ...
norveska-zoi
Олимписки игри

Норвешка ќе биде најуспешна репрезентација на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, а скандинавската земја ќе влезе во историјата и според бројот на освоени одличја. Во финишот на олимпијадата, Норвешка стигна до 38 медали (13 златни, 14 сребрени и ...
canadaoi
Олимписки игри

Канадски олимпиец, неговата сопруга и неговиот тренер биле уапсени од полицијата во Пјонгчанг, поради тоа што решиле да си „позајмат“ автомобил за да се вратат во олимпиското село. Спортистот кој не е именуван од организаторот се најде во ...
ledecka1
Олимписки игри

Чешката олимпијка Естер Ледецка освои златен медал во дисциплината паралелен велеслалом во сноубординг и стана првата спортистка на зимска олимпијада која освоила две злата во различни спортови. Импресивната Ледецка на 22-годишна возраст најпрвин ги шокираше ривалките во алпско ...
Alina Zagitova
Олимписки игри

Алина Загитова од Русија направи сензација со освојување на првото место на Зимските Олимписки Игри во ПјонгЧанг. Таа со само 15 години успеа да ги остави позади себе главните фаворитки за првото место во синг уметничко лизгање. Младата ...