Олимписки игри

Олимписки игри

antonio-ristevski1
Олимписки игри

Марсел Хиршер ја потврди доминацијата и успеа да победи и на велесаломската трка во Пјонгчанг, за која вреди да се напомене дека дел од истата беше и нашиот Антонио Ристевски кој за жал не успеа да ја заврши ...
Marcel-Hircher2
Олимписки игри

Марсел Хиршер победи на олимпискиот велеслалом во Пјонгчанг и со тоа стигна до вториот златен медал на оваа зимска олимпијада. Фантастичниот Австриец повторно се погрижи да го совлада најголемиот ривал Хенрик Кристоферсен од Норвешка (со предност од 1,27 ...
kamil-stoh
Олимписки игри

Камил Стох на перфектен начин стигна до победа на новогодишната турнеја „Четири скокалници“, а дека во овој момент е ендоставно неприкосновен и најдобар ски-скокач во светот ни потврди и денеска на големата скокалница во Пјонгчанг. Полјакот на убедлив ...
ledecka
Олимписки игри

Чешката скијачка Естер Ледецка го направи најголемото изненадување во досегашниот тек на Олимпијадта во Пјонгченг, освојувајќи го златниот медал во дисциплината супер велеслалом. Првата фаворитка Линдзи Вон направи грешка поради која мораше да се задоволи со шестото место, ...
Pita TAUFATOFUA
Олимписки игри

Олимписката приказна на претставникот на Тонга, Пита Тауфатофуа, денеска ги обиколи светските медиуми поради фактот што борбениот спортист успеа да ја заврши трката на 15 километри во крос-кантри иако првпат виде снег пред година и пол. Тауфатофуа настапи ...
Stavre Jada
Олимписки игри

Македонскиот претставник на ЗОИ во ПјонгЧанг, Ставре Јада успеа да го освои 99. место на трката на 15 километри во слободен стил од вкупно 119 натпреварувачи, од кои двајца не ја завршија и еден беше дисквалификуван. Тој на ...
svindal-spust
Олимписки игри

Аксел Лунд Свиндал покажа дека волјата и посветеноста знаат да бидат посилни од годините, па така 35-годишниот Норвежанец ова утро им одржа лекција на ривалите и го запиша своето име во историјата на Олимписките игри како највозрасен освојувач ...
Viktorija Todorovska.2JPG
Олимписки игри

Македонија повторно заврши меѓу последните места на Зимските Олимписки Игри во ПјонгЧанг овој пат во во трката на 10 километри слободно, во нордиско скијање каде беше претставена преку Викторија Тодоровска. Младата Тодоровска заврши на 85.место од 90 натпреварувачи ...
skeleton-gb
Олимписки игри

Најдобрите времиња на тренинзите го запалија алармот кај ривалските репрезентации, кои ја обвинија скелетон олимписката селекција на Велика Британија дека има недозволена предност поради специјалните костими кои ги употребува на натпреварите во Пјонгчанг. Се работи за технолошки напредни ...
Shon White
Олимписки игри

Американската олимписка делегација и официјално влезе во клубот 100 со освоени златни медали за Зимските Олимписки Игри. Но, претходно да се случи тоа, сноубордерот Шон Вајт одлично настапи и успеа да го освоипрвото место и се закити со ...