Шах

Шах

DJ 006 R1
Шах

Шаховскиот сојуз на Скопје викендов ги возобнови младинските првенства во стандарден шах за јуниорите од главниот град на Македонија, а на кои продефилираа над 80 учесници, поделени во шест старосни категории. Првенствата се одржаа во репрезентативните простории на ...
Alkaloid-Padova
Шах

Шахистите на Алкалоид загубија минимално во последното коло на Европскиот клупски куп во Улцињ, а поразот од новиот шампион Падова ги остави без медал на најпрестижното клупско натпреварување. Алкалоид загуби со 3,5:2,5 во дуелот со италијанска Падова, екипата ...
selekcija 501
Шах

Возобновеното младинско првенство на Град Скопје се одржа викендов во организација на Градски шаховски сојуз, а партиите се играа во приватното основно училиште „Јахја Кемал“ кое е добро позната локација за одржување на многу натпревари од областа на ...
DJ 007 R1
Шах

Во организација на Шаховскиот сојуз на Град Скопје, во репрезентативните простории на приватното основно училиште „Јахја Кемал“, викендов се одржува Младинското првенство во стандарден шах. Во улога на медиумски покровител, „Дерби“ објавува избор на фотографии од турнирот што ...
Alkaloid-Joly
Шах

Шахистите на Алкалоид остварија убедлива победа во претпоследното, шесто коло на Европскиот клупски куп и утре ќе имаат директен дуел за првото место на престижниот турнир кој се одржува во Улцињ. – Победничката серија со одлична игра, ја отвори ...
alkaloid vs zurich ulcinj 2019
Шах

Шахистите на Алкалоид со максимални 6:0 ја совладаа екипата „Цирих Шахгеселшафт“ во дуелот од петтото коло на Европскиот клупски куп што се одржува во Улцињ. Во овој меч тие покажаа најсигурна игра досега и на ниедна табла не им дозволија ...
shakriyar mamedyarov ulcinj 2019
Шах

По минималниот пораз од „Медни Всадник“ во третото коло изразен со 3,5:2,5, Алкалоид со победа од 5:1 над српскиот шампион „Итака“ ја продолжи кампањата за освојување на еден од медали на Европскиот клупски куп што се игра во ...
nikola dimovski ulcinj 2019
Шах

Најелитната манифестација во Европа каде што се натпреваруваат националните шаховски екипни шампиони, Европскиот клупски куп, на програмата од третото коло донесе големо дерби меѓу ланските освојувачи на трофејот „Медни Всадник“ од Санкт Петерсбург, наспроти ШК Алкалоид од Скопје. ...
filip pancevski ecc 2019 ulcinj
Шах

Во второто коло на Европскиот клупски куп во шах (ЕКК), ШК Алкалоид извојува нова победа над екипата “Raika Rapid Feffernitz” од Австрија. Текот на мечот покажа дека на ова натпреварување нема лесни противници, па така по три часа игра ...
ШК Алкалоид Екипа 2
Шах

Македонскиот шаховски шампион ШК Алкалоид ја започна кампањата по трофејот на Европскиот клупски куп кој се одржува во Улцињ, Црна Гора, и тоа со мошне убедлива победа од 5:1 над еден од четирите претставници од Белгија, Ешике Мосан. ...