Шах

Шах

vm nedev novi sad 2016
Шах

Повеќекратниот првак на Македонија, шаховскиот клуб Алкалоид, во пресрет на државното екипно првенство во шах денеска обзнани дека ќе има изменет состав. Традиционално, покрај најсилните македонски шахисти како ВМ Трајко Недев, ИМ Филип Панчевски, ИМ Дејан Стојановски, ВМ ...
filip pancevski i trajko nedev
Шах

Македонските репрезентативци ВМ Трајко Недев и ИМ Филип Панчевски учествуваа во 47. издание на грчкиот екипен шампионат, кој се одигра минатата седмица, додека екипното првенство на Македонија е на распоредот од 22 јули во Охрид, каде што ќе ...
igors-rausis
Шах

Познато шаховско име е дисквалификувано од турнир во Франција, откако Светската шаховска федерација (ФИДЕ) утврдила дека направил измама користејќи мобилен телефон за време на партиите. Се работи за велемајсторот Игорс Раусас за кого во минатото имаше шпекулации дека ...
etno selo 2019
Шах

Со освоени 6,5 поени од 7 партии, Филип Михов го освои турнирот „Етно село Тимчевски 2019“, каде што единственото реми успеа да го добие второпласираниот Андреј Велјановски. Михаил Јорданов беше трет на овој турнир игран во конкуренција на ...
Фото: Архива на Љубомир Хаџи Манев
Шах

ФИДЕ мајсторите од Македонија, Љубомир Хаџи Манев и Роберт Велески, беа единствени наши учесници на силниот аматерски турнир во Хрватска – „Шолта Опен“ со награден фонд од 8.000 евра, за играчи со рејтинг под 2.300 рејтинг поени, а ...
004 robert veleski mile taleski
Шах

Денеска во склоп на партиите од четвртото коло на силниот аматерски шаховски турнир „Шолта Опен“, за играчи со рејтинг до 2.300 поени и со награден фонд од 8.000 евра, на таблата со реден број 12 ќе се сретнат ...
gm nikola mitkov 2019
Шах

Никола Митков е првиот македонски шаховски велемајстор кој титулата ја освои по осамостојувањето и независноста на Македонија, но како што самиот вели во интервјуто за „Дерби“, тој момент не се покажал доволен за да биде респектиран во својата ...
zatvoreno drzavno prvenstvo 2019
Шах

По пауза од осум години се организираше Затворено државно првенство на Македонија во шах, а тројцата прворангирани играчи на турнирот го оправдаа епитетот на фаворити заземајќи ги првите три позиции на крајот. Велемајсторот Кирил Георгиев (2588) кој од ...
andrej veljanovski so peharot kvalitet 2019
Шах

Андреј Велјановски е неприкосновен победник на најсилниот македонски шаховски турнир за млади „Квалитет 2019“, кој изминатиов викенд се играше во приватното училиште „Јахја Кемал јуниор“. Велјановски и минатата година го делеше првото место со помладиот од него, Михаил ...
Фото: Архива на „Дерби“
Шах

Затвореното државно првенство на Македонија во шах навлезе во својата втора турнирска половина со одигрувањето на партиите од петтото коло. Најголемото изненадување во петтото коло го направи 15-годишниот Емил Ристески кој извојува цел поен со ФМ Љубиша Андоновски. ...