ФУДБАЛ

ФУДБАЛ

sampaoli-kapce
Свет

Аргентинската фудбалска репрезентација веќе неколку дена е стационирана во Манчестер каде се подготвува за пријателските натпревари со Англија и Шпанија, а она што е најкоментирана тема во јавноста е тоа што селекторот Хорхе Сампаоли повторно им го заврте ...
barca-andonova
Лига на шампиони

Најдобрата македонска фудбалерка, Наташа Андонова на крајот на месец февруари ја одушеви фудбалската јавност во Шпанија со своето ремек-дело од корнер, а дека техниката од аголот е едно од нејзините главни оружја во играта ни потврди и денеска ...
bufon
Италија

Италија игра пријателски меч со Аргентина утре во Манчестер, а потоа и со Англија на „Вембли“ во вторник. Голманот на Јувентус Џиџи Буфон повторно е во националниот тим, иако многумина очекуваа елиминацијата во баражот за СП од Шведска ...
nabi-keita-32893289
Германија

Германските клубови решија да го задржат познатото правило „50+1“ со кое се блокира патот на одредени инвеститори кои би сакале да преземат раководење по примерот на екипите од Англија или Италија. На денешната седница на членовите на првата ...
pike-trenerka2
Шпанија

Жерард Пике во ексклузивното обраќање за „Плејерс Трибјун“ обелодени неколку интересни анегдоти од својата досегашна фудбалска кариера во која ги бранеше боите на Барселона и Манчестер Јунајтед, а покрај интерсните преписки со играчите на Реал и преплашувањето кое ...
sautgejt-03203290
Светски првенства

Англискиот селектор Герет Саутгејт е свесен дека неговата репрезентација ќе има непријателски дочек во Русија, но верува дека тоа може да го искористи дополнително да ги мотивира своите играчи на Светското првенство. Поради актуелните политички тензии меѓу двете ...
maradona-joze
Свет

Жозе Мурињо и Диего Армандо Марадона беа главни актери на вчерашниот пријателски меч во Базел кој го организираше „Хублот“, а интересно, во најавата за ова случување, друштво им правеше и Јусеин Болт кој беше една од главните ѕвезди ...
Ronald-Kuman-Holandija
Свет

Холандската фудбалска репрезентација започнува нов циклус откако зад себе имаше неуспешни мундијалски квалификации, а ќе биде предводена од новиот селектор Роналд Куман. Денеска, искусниот тренер го потврди и името на новиот капитен, а тоа ќе биде дефанзивецот на ...
jan-oblak-zamisnel
Шпанија

Јан Облак направи воопшто да не се почувствува заминувањето на Тибо Куртоа од гол линијата на Атлетико Мадрид, а со своите неверојатни партии во изминативе неколку години, Словенецот си направи големо име на трансфер пазарот и сега во ...
buskets-atletiko
Шпанија

Барселона идентификуваше совршена замена за Серхио Бускетс, објави „Ел Мундо Депортиво“. 29-годишниот Бускетс засега не оди никаде, но каталонскиот гигант веќе размислува за иднина. Барселона го следи талентираниот играч од средниот ред на Ајакс Френки де Јонг, кој ...