Свет

Свет

mitkov
Свет

Македонскиот ракометен ас, Влатко Митков и неговиот Кремс издвојуваа голема победа во Австрија и тоа над лидерот во шампионатот АОН Фиверс со 33-28. Домашните ракометари бодрени од публиката го „изедоа“ фаворитот уште во првиот дел правејќи разлика од ...
barca
Свет

Македонскиот голман, Борко Ристовски со Барселона ја прокнижи десеттата сезонска победа во најсилниот шпански ракометен шампионат. Гигантот овој пат како гостин славеше над Бидасоа Ирун со 25-34 со многу подобра игра во вториот дел. Фаворитот во првите 30 ...
Lazarov-RNL
Свет

Нант го победи Саран со 31:29 во натпревар од француското ракометно првенство, а нашиот Кире Лазаров беше меѓу најзаслужните со триумфот со кој домаќините ставија крај негативната мини-серија од два порази по ред. На полувреме Нант водеше со ...
Perunicic
Свет

На натпреварот меѓу Црвена Звезда и Железничар, при резултат од 28:27 за ,,железарците”, тренерот на Звезда, Ненад Перуничиќ бурно реагираше за одземената топка која ќе му донесеше на тимот реми. Тој влезе во теренот да се пресмета со ...
mitkov sut
Свет

Искусниот македонски бек, Влатко Митков и неговиот Кремс го претрпеа четвртиот првенствен пораз во Австрија и тоа на гостувањето кај Линц со 39-28. Иако Кремс на хартија важеше за фаворит на оваа средба, тоа не успеа да го ...
Hasan-Mustafa
Свет

Хасан Мустафа доби нов мандат на позицијата претседател на Интернационалната ракометна федерација (ИХФ), а акламативниот избор е направен на конгресот на ИХФ кој викендов се одржува во Анталија, Турција. Поранешниот египетски ракометар ја извршува функцијата од 2000 година, ...
nikola-luka-karabatic
Свет

Никола и Лука Карабатиќ вчера го имаа последното сослушување по повод аферата за обложување на ракометни натпревари која стана актуелна уште во 2012 година, а ова попладне пристигна официјалното соопштение од страна на професионалната ракометна лига во Франција ...
lazarov
Свет

Составот на Нант не е на посакуваното ниво во францускиот шампионат, а доказ плус за тоа е новиот изненадувачки пораз кој Кире Лазаров и другарите го претрпеа на гостувањето кај Иври со 30-29. Домаќините победија на оваа средба ...
euro-u-17-mkd-zeni
Свет

Арбитражниот суд при Европската ракометна федерација (ЕХФ) ја потврди одлуката и грчката федерација ќе мора да плати за скандалозниот чин на нивната женска репрезентација до 17 години која го напушти натпреварот со Македонија на Европското првенство во Скопје. ...
deki radost
Свет

Македонскиот репрезентативец, Дејан Манасков имаше извонредна партија за Веспрем на гостувањетото кај Балатонфуреди во унгарскиот шампионат. Сосема очекувано фаворитот славеше со 39-25 (18-11) и тоа на крилјата на нашиот Деки кој беше прв стрелец со 9 постигнати голови. ...