Поврзете се со нас

Меѓународни настани

Рагби клуб Вардар ќе одигра хуманитарен натпревар со српскиот вицешампион Партизан

Објавено

на

Рагби клубот Вардар го организира својот прв официјален натпревар против српскиот тим Партизан и тоа во сабота, 16 март 2024 година, со почеток во 15:00 часот.

Настанот ќе се одржи на теренот “Млади Лавови” во Ѓорче Петров, Скопје, и е издвоен како значаен момент во историјата на клубот и рагби заедницата.

Воедно, овој натпревар е со хуманитарен карактер, каде што ќе се собираат донации за Сандра Дејановска од Радовиш, која е на лекување во Турција.

На теренот ќе биде поставена кутија за донации, каде што играчите и посетителите ќе можат да донираат средства.

Натпреварот, не само што е почеток на спортските подвизи на Рагби Клуб Вардар, туку претставува и пример за солидарност и поддршка која е столб на рагби културата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни