Светски првенства

Светски првенства

pogba
Светски првенства

Пол Погба донел интересна одлука и порачал специјални прстени кои ќе ги добијат сите француски репрезентативци кои беа дел од составот кој го освои СП во Русија. Прстените се инспирирани од тие кои ги добиваат шампионите во НБА ...
EPA/ENNIO LEANZA
Светски првенства

Светската фудбалска федерација (ФИФА) обично сериозно внимава на термините за големите турнири во сопствена организација и посебно светските првенства кои се одржуваат секои четири години. Но, очигледно не е така кога се работи за женскиот мундијал, нешто за ...
dalic-kalinic
Светски првенства

Златко Далиќ го заврши Светското првенство во Русија како национален херој за Хрватска и во својата родна земја беше пречекан како вистински јунак, но покрај сите позитивни резултати и историскиот успех кој им го донесе на „коцкестите“, селекторот ...
suker-vip
Светски првенства

јавното обвинителство на Хрватска  на анонимна пријава започнала истрага против претседателот на Хрватската фудбалска федерација, Давор Шукер. Јавното обвинителство со налог и асистенција на загрепската полиција  влегоа во федерацијата со сомнение за препродажба на билети на црниот пазар ...
Milorad-Mazic
Светски првенства

Српскиот судија Милорад Мажиќ беше меѓу најдобрите арбитри на последното Светско првенство во Русија, а според импресиите на фановите, веројатно имаше шанси да го суди и големото финале на мундијалот. Мажиќ и неговите помошници одлично го одсудеа натпреварот ...
Loren-Hemp
Светски првенства

Во сенка на веќе започнатите фудбалски возбудувања низ Европа, во Франција се игра Светско јуниорско првенство во женска конкуренција. Моментот кој предизвика многу внимание доаѓа од средбата од групната фаза меѓу Англија и Мексико, која европската селекција ја ...
telstar-bozica
Светски првенства

Светското првенство во Русија заврши пред точно 10 дена, но сеќавањата на фудбалските фанови од феноменалниот турнир се уште се многу свежи, уште повеќе ако се знае какви се убави погодоци видовме во фантастичните 30 дена во кои ...
Osman dembele
Светски првенства

Осман Дембеле, францускиот репрезентативец кој и помогна на својата земја и беше дел од националниот тим на Франција, кој остави печат на Мундијалот во Русија, направи потег кој ја изненади јавноста. Премијата која ја доби за освојувањето на ...
dalic-france
Светски првенства

Златко Далиќ ја здрма фудбалската јавност во Хрватска со своето шокантно признание кое го имаше непосредно по крајот на мундијалот во Русија, обелоденувајќи дека се соочил со безброј притисоци и заткулисни игри да го напушти селекторското столче уште ...
ziru-bozica
Светски првенства

Оливие Жиру не постигна ниту еден гол на мундијалот во Русија, но сепак од тактичка гледна точка имаше огромна улога во играта на Франција, особено поради тоа што со својот стил на игра им оставаше голем простор на ...