Поврзете се со нас

Светски првенства

Австралија се повлече од трката за организација на СП во 2034 година

Објавено

на

foto: www.sbnation.com/

Австралија не е во игра за домаќин на Светското првенство кое ќе се одржи во 2034 година.

ФИФА одлучи тој Мундијал да се одржи во Азија или Океанија, поточно домаќините се бараа од овој дел од светот со тоа што кандидатурите требаат да бидат поднесени заклучно со дешениот ден. Австралија се споменуваше како опција, но откако биле земени во предвид сите фактори, водечките луѓе во фудбалската федерација одлучиле да не се решат на ваков чекор.

-Ја истраживме можноста да се кандидираме за домаќин на Светското првенство на ФИФА и земајќи ги предвид сите фактори – дојдовме до заклучок тоа да не го правиме за натпреварувањето во 2034 година“, соопштија од фудбалската федерација.

Ова дефинитивно значи дека Мундијалот ќе се игра во Саудиска Арабија која објави дека ќе се кандидира за овој најголем фудбалски настан.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни