Меѓународни настани

Меѓународни настани

kajak-solkan
Меѓународни настани

Македонската кајакарска федерација со петмина кајакари настапи на Европскиот куп во јуниорска конкуренција, кој овој викенд се одржува во словенечки Солкан. Ангел Петрушев се прикажа најдобро во К1 категоријата до 14 години и со резултат 111,98 секунди стигна ...
basket-taragona
Меѓународни настани

На Медитеранските игри во Тарагона, македонската кошарка е претставувана од тимот составен од млади момци, кои учестуваат на турнирот во баскет. Тимот кој го сочинуваат Андреја Атанасов, Блажо Митков, Дамјан Робев и Даниел Нацевски денеска ги одигра двата ...
jotovski
Меѓународни настани

Најдобриот македонски тенисер, Томислав Јотовски го заврши својот настан на Медитеранските игри во Тарагона. По вчерашната победа над Елертериос Неос од Кипар, нашиот ас денеска загуби од Амине Ахоуда со 2-1 во сетови. Томи тргна добро и првиот сет го реши ...
mkd-tur
Меѓународни настани

Македонската машка ракометна репрезентација го претрпе вториот пораз на Медитеранските игри во Тарагона. По вчерашниот неуспех против Турција избраниците на Роберто Гарсија Парондо денеска загубија од селекцијата на Египет со 34-29. „Фараоните“ беа подобри од нас како во првото, така ...
nina balaban
Меѓународни настани

Единствената македонска претставничка во стрелаштво, Нина Балабан, настапи на овогодинешните Медитерански игри во Тарагона и се прикажа во добро издание. Балабан, во категоријата 10 метри воздушна пушка, од шесте квалификациски рунди успеа да добие вкупно 617.6 кругови (поени), ...
ljaftov-gjorgiev
Меѓународни настани

Македонската одбојкарска селекција ги започна настапите на овогодинешните Медитерански игри, кои се одржуваат во Тарагона, а наш прв противник беше репрезентацијата на Египет. „Фараоните“ се покажаа како тежок противник за нашите момци од самиот старт, па целиот меч ...
mediteranski-igri
Меѓународни настани

На Медитеранските игри кои се одржуваат во каталонскиот град Тарагона од денеска, па до 1. јули, Македонија ќе има 71 спортист кои ќе се натпреваруваат во 15 спорта. Прв на Игрите настапи Петар Јаневски, кој се натпреварува во ...
triatlon
Меѓународни настани

Македонскиот триатлон клуб „Триоџи Рејсинг“ изминатиов викенд беше дел од меѓународен турнир кој се одржа во Белград, а нашите претставници оствари навистина позитивни и завидни резултати. Иако овој клуб постои само 18 месеци, се поевидентен е напредокот на ...
svedska
Меѓународни настани

Репрезентацијата на Шведска е старо-нов светски шампион во хокеј на мраз и тоа откако вечерва на завршниот меч во трилер битка славеше над Швајцарија на пенали. Натпреварот за златото донесе големи возбудувања, Швајцарците кои беа најпријатно изненадување на ...
svajcarija
Меѓународни настани

Денеска во Данска ќе биде спуштена завесата на Светското првенство во хокеј на мраз, но пред тоа да се случи ќе бидат одиграни мечевите за медали. Секако далеку поголемо внимание привлекува борбата за златото во која ќе се ...