Млади спортисти

Млади спортисти

nedanovska grcija 2018
Млади спортисти

Талентираната Лилјана Недановска од џудо клубот „Преспа“ се враќа со нов медал од меѓународниот натпревар одржан во Аминдео, Грција. Таа летово беше „сребрена“ на Балканијата во Никшиќ, Црна Гора, а сега во истата категорија за пионери до 57 ...
zaednicka turnir sah 2017
Млади спортисти

Шаховската школа на велемајсторот Влатко Богдановски и интернационалниот мајстор Дејан Стојановски, обајцата членови на ШК Алкалоид кој ја помага работата на оваа школа, објави дека доделува две стипендии за изучување на шахот за деца кои се од социјално ...
balkan judo u15 -57 niksic 2018
Млади спортисти

Лилјана Недановска од џудо клубот „Преспа“ освои сребрен медал на балканското првенство за пионери што се одржа во Никшиќ, Црна Гора. Недановска настапи во категорија „U15“ до 57 килограми каде што имаше 13 учеснички, а ова за неа ...
abdurahim-idrizi
Боречки спортови Млади спортисти

Македонскиот каратист, Абдурахим Идризи се враќа со златен медал од учеството на Светскиот карате куп или младинската карате лига, каде се натпреваруваше меѓу јуниорите. Идризи настапил во категоријата до 55 килограми на турнирот во Умаг, Хрватска, а на ...
elvira jangelovska
Млади спортисти

Елвира Јангеловска од Македонска Каменица тренирала ритмичка гимнастика во Москва за време на четиригодишниот престој на нејзиното семејство во Русија. Во сторијата објавена од веб-порталот „Делчево 365“ се вели дека таа се вратила во Македонска Каменица, но за ...
emil risteski pobednicki pehar nnb 2018
Млади спортисти Шах

Во прекрасна атмосфера како дел од прославата на патронатот на основното училиште „Наум Наумовски – Борче“ викендов во Скопје се одржа еден од најсилните младински турнири во забрзан шах (темпо на игра 25 минути + 10 секунди за ...
dzudo prespa pionerki grcija 2018
Млади спортисти

Џудо клубот „Преспа“ од Ресен учествуваше на меѓународниот турнир „Olympus judo cup“ кој се одржа во Литохоро, Грција, каде што со својата пионерска постава освои три медали. Во категорија до 48 килограми учествуваа помлади пионери, Елена Поповска (без пласман), како ...
vlatko todev sport arena press
Македонија Млади спортисти

Со прес конференција во „Куќата на фудбалот“ денеска во Скопје беше означено пријавувањето за фудбалскиот камп што ќе го организира Реал Мадрид Фондацијата, што „Дерби“ претходно го најави за периодот 11-15 јуни. Организаторите обелоденија дека сите содржини ќе ...
????????????????????????????????????
Зимски спортови Млади спортисти

На падините на Шар Планина изминатиот викенд се одржа традиционалниот меѓународен скијачки „Меморијал Стеве Илиески – Караѓуле 2018“ во организација на Пријателите на Стеве, МК Александар и СК Полар. На патеката Пионерско Брдо на Попова Шапка во сите ...
AMs karate
Млади спортисти

Македонската карате репрезентација оствари средба со директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски по настапот на Европското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори – У21, во Сочи, Русија. Каевски ја искажа својата, но и заложбата ...