Млади спортисти

Млади спортисти

13579746_1207845429233968_1734499598_o
Италија Млади спортисти

Македонија отсекогаш имала респектабилни фудбалски таленти, но од повеќе причини, меѓу кои и полошите услови од своите врсници низ Европа, само мал дел од нив направија повпечатлива кариера и стигнаа до забележителни успеси. Фудбалските фанови во нашата земја ...
vardar m14 so trofejot
Македонија Млади спортисти

Кошаркарите на Вардар до 14 години ја освоија титулата во својата конкуренција, совладувајќи ги ривалите од Водно Санс со 83:70 (38:38) во вториот натпревар од финалната серија и стигнаа до втората победа која им го донесе трофејот. Освен ...
vardar m18
Македонија Млади спортисти

Јуниорите на Вардар ја одбранија титулата во категоријата за кошаркари до 18 години, совладувајќи го во финалето МЗТ Скопје со 3:1 во натпревари. Играчите на МЗТ Скопје имаа предност од првенството, поради што во финалната серија влегоа со ...
nikola ljusev meto angeleski
Млади спортисти

Проектот „Да спортуваме заедно“ ќе стартува на 16 јуни и во период од еден месец ќе им понуди на 200 деца да посетуваат летна школа за тенис и на уште 200 деца за пливање. Организацијата е заедничка на ...
maturanti sportska akademija
Млади спортисти

На иницијатива на директорот на „Спортска академија“, Дејан Јовановски, првата генерација матуранти од оваа образовна институција денеска присуствуваше на „Отворениот ден“ и запознавање со програмите за студирање на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје (ФФОЗС). Оваа можност ...
raul akademija dresovi
Млади спортисти

И тренерот на Вардар, одличниот шпански стручњак, Раул Гонзалес беше гостин и можеше да работи со македонските таленти од Државното средно училиште „Спортска академија“. Гонзалес одржа тренинг, им подели по некој совет на младите ракометари кои во минатото ...
tenis boris trajkovski
Млади спортисти

Спортскиот центар „Борис Трајковски“ најавува новитет во тековната програма на спортскиот центар кој ќе биде наменет за сите граѓани и спортски ентузијасти кои се вљубеници во тенисот. Поради ова на 14.05.2016 година (сабота), со почеток во 10:00 часот, за прв пат ...
ilija penov face
Македонија Млади спортисти

Потпретседателот на МКФ, Илија Пенов, го поздрави проектот на Спортската академија, во чии рамки денеска тренерите Емил Рајковиќ и Александар Тодоров одржаа тренинг со учениците, за што „Дерби“ објави посебна сторија. Тој изрази целосна поддршка на Спортската академија, ...
dejan jovanovski pc
Македонија Млади спортисти

Легендарниот македонски кошаркар, Дејан Јовановски, во својство на прв човек на Државното средно училиште „Спортска академија“, даде кусо интервју за „Дерби“ во насока на појаснување на фактите околу уписот за учебната 2016/2017 година. Ова училиште започна со селективни ...
Luka-Naumovski1
Млади спортисти

Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација за играчи до 15 години, Лука Наумовски, го доби признанието за најкорисен играч на силниот меѓународен турнир во Милано, Италија. Нашата репрезентација го освои третото место откако на последниот натпревар го совлада квалитетниот ...