Поврзете се со нас

Ватерполо

Хрватска преку драма до титулата на СП

Објавено

на

foto:twitter.com/WorldAquatics

Хрватска е нов светски шампион во ватерполо и тоа откако успеа да слави над Италија во драмата во Доха.

Многу возбудувања донесе завршниот меч на турнирот, а во истиот коцкестите се изборија за конечен триумф од 15-13 по изведување пенали.

Ова за Хрватите е трето светско злато, претходните беа во Мелбурн и Будимпешта. Најфикасен во денешниот меч беше Харков со четири гола.

Во борбата пак за бронзата селекцијата на Шпанија ја совлада Франција со 14:10.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни