Европски првенства

Европски првенства

basket
Европски првенства

Македонската кошаркарска федерација и в година ќе биде организатор на едно младинско првенство, потврди ФИБА. На централниот одбор, одржан изминатата сабота (2. декември) се одлучуваше за организатори на младинските европски првенства од сите дивизии, во машка и во ...
RA1_8261
Европски првенства

Македонската женска сениорска кошаркарска репрезентација доживеа пораз од Италија од 61-52 во првиот меч од квалификациите за Европското првенство во 2019 година. Избраничките на Марјан Лазовски се прикажаа во позитивно светло и фаворитот мораше добро да се испоти ...
biserka-goran
Европски првенства

Репрезентацијата на Словенија минатата седмица дојде до пехарот на Евробаскетот, а за тоа големи заслуги имаше Горан Драгиќ кој блескаше особено во финалето против Србија и сосема заслужено го доби признанието за најкорисен играч на шампионатот. Драгиќ освен ...
sloveniateam
Европски првенства

Во неделата во Истанбул заврши Евробаскетот и тоа со триумф на селекцијата на Словенија која одигра еден феноменален, перфектен турнир и без ниту еден пораз дојде до златото и титулата. Погледнете го видеото со најдобрите потези на Словенците ...
Kokoshkov
Европски првенства

Штотуку го направи невозможното за Словенија и сега си оди.Селекторот на кошаркарската репрезентација на Словенија Игор Кокошков поради сериозна ситуација која нема никаква врска со него, но, е поврзана со календарот на натпревари нема да ја предводи селекцијата ...
sloveniateam
Европски првенства

Кошаркарите на Словенија после големата победа во финалето на Европското првенство против Србија и освојувањето на Европската титула, ја кренаа цела Словенија на нозе. Пред пристигувањето на репрезентацијата во Љубљана, атмосферата се вжешти, па уште кога пристигнаа ,,диригентот”Кокошков ...
Macedonia 2011
Европски првенства

На улиците на Љубљана излегоа илјадници Словенци да ја прослават победата на својата репрезентација која го освои златниот трофеј на ЕП. На истиот овој исто се радуваа и Македонците, благодарение на историското 4.место на ЕП 2011 во Литванија. ...
porzingis
Европски првенства

Во неделата во Истанбул заврши Евробаскетот и тоа со триумф на селекцијата на Словенија која одигра еден феноменален, перфектен турнир и без ниту еден пораз дојде до златото и титулата. Овој шампионат освен квалитетна кошарка ни донесеа и ...
donkik
Европски првенства

Лука Дончиќ едноставно брилјираше на штотуку завршеното Еввропско првенство и во друштво со неверојатниот Драгиќ беше најзаслужен за историската титула на Словенија на Евробаскетот, а зрелата игра која ја покажа играчот на Реал Мадрид на свои 18 години ...
slovenija-radost
Европски првенства

Кошаркарската репезентација на Словенија испиша историја откако синоќа стигна до првото злато во феноменалната пресметка со Србија во големото финале, но ако некој се издвојуваше од останатите по начинот на кој го прослави големиот триумф, тоа секако беше ...