Европски првенства

Европски првенства

Slovenie Srbija
Европски првенства

Кошаркарската репрезентација на Словенија ја освои европската титула во Истанбул, победувајќи ја финалето репрезентацијата на Србија со резултат 93:85. Најефикасен кај Словенците беше феноменалниот Горан Драгиќ кој го заврши натпреварот со 35 поени, додека 21 поен постигна Препелиќ ...
bogdan-aplauz
Европски првенства

Богдан Богдановиќ беше херојот на Србија во полуфиналниот двобој со Русија кој нашиот северен сосед го доби со максимален ангажман во самата завршница, но тоа очигледно се одрази на неговата игра на најважниот меч, бидејќи лидерот на Србите ...
dragic
Европски првенства

Горан Драгиќ на маестрален начин ја одведе Словенија до историски успех, титула и златен медал на Европското првенство кое годинава се одржуваше во четири земји (Романија, Израел, Финска и Турција). Во големото финале Словенците ја добија Србија во ...
istanb1
Европски првенства

Европското кошаркарско првенство официјално заврши со финалето кое и припадна на Словенија, но по неговото завршување може да се забележи една уникатна ситуација која ретко се случува на големите натпреварувања. Словенците го добија финалето со резултат 93:85, а ...
slovenija
Европски првенства

Селекцијата на Словенија направи огромен, историски успех и ја освои европската шампионска титулата, откако вечерва во финалето во Истанбул ја победи Србија со 93:85. Израниците на Игор Кокошков играа брилијантно на овој шампионат, ги добија сите противниците и ...
Dragic
Европски првенства

Горан Драгиќ постигна дури 35 поени за Словенија во големото финале против Србија и ја предводеше својата репрезентација до најголемиот успех на европските првенства. Словенците го завршија шампионатот без пораз, а Драгиќ заслужено го доби МВП признанието за ...
Selovenija
Европски првенства

Кошаркарската репрезентација на Словенија ја освои европската титула во Истанбул, победувајќи во финалето против Србија со резултат 93:85. Откако првиот период заврши со минимална предност на Србија, Словенците го преземаа водството предводени од одличниот Драгиќ и на полувреме ...
paugasol
Европски првенства

Шпанската кошаркарска репрезентација ја победи Русија со резултат 93:85 и го обезбеди третото место на Европското првенство кое денеска ќе заврши во Истанбул. Предводени од браќата Гасол, Шпанците водеа постојано, но дозволија Русија да дојде на два поени ...
pero-antic
Европски првенства

Кошаркарските репрезентации на Србија и Словенија вечерва во Истанбул ќе се соочат во големото финале на Европското првенство, а без разлика на исходот и двете селекции можат да кажат дека заслужиле да го подигнат победничкиот трофеј. Македонскиот интернационалец ...
Luka-Doncic-1
Европски првенства

Лука Дончиќ е кошаркарот од кого зависат многу работи за Словенија на актуелното Европско првенство, а така ќе биде и на утрешното финале против Србија. Тинејџерот импресионираше со својот настап на овој турнир, а денеска беше расположен да ...