Европски првенства

Европски првенства

Aleksandar Gjorgevic1
Европски првенства

Селекторот на Србија, Александар Ѓорѓевиќ по поразот во финалето од Словенија, на официјалната прес-конференција, им упати честитки на Словенците, но ги посочи и судиите како едни од главните актери и виновници во финалето. – Им честитам на момците ...
paugasol
Европски првенства

Шпанската кошаркарска репрезентација ја победи Русија со резултат 93:85 и го обезбеди третото место на Европското првенство кое денеска ќе заврши во Истанбул. Предводени од браќата Гасол, Шпанците водеа постојано, но дозволија Русија да дојде на два поени ...
Slovenia naviva
Европски првенства

Кошаркарите на Словенија после големата победа во финалето на Европското првенство против Србија и освојувањето на Европската титула, ја кренаа цела Словенија на нозе. Во доцните вечерни часови, Словенците со знамиња и со песни излегоа на улиците на ...
slovenia-1
Европски првенства

Горан Драгиќ на маестрален начин ја одведе Словенија до историски успех, титула и златен медал на Европското првенство кое годинава се одржуваше во четири земји (Романија, Израел, Финска и Турција). Во големото финале Словенците ја добија Србија во ...
navarro_9
Европски првенства

37-годишниот Хуан Карлос Наваро вчера го одигра последниот кошаркарски танц во репрезентативниот дрес на Шпанија. Шпанците победија против Русија со резултат од 93-85 и го освоија бронзениот медал на Евробаскетот 2017 година. Соиграчите бронзената медалја му ја посветија ...
sloveniateam
Европски првенства

Славјето на кошаркарската репрезентација на Словенија после победата над Србија се пренесе во соблекувалните. Голем број луѓе влегуваа да им честитаат за освојување на Европската титула, а најсреќни беа најмладите кои се сликаа и чекаа автограм од словенечките ...
Doncic-crazy
Европски првенства

Лука Дончиќ со само 18 години, на Европското првенство се промовираше во идната кошаркарска ѕвезда која се очекува да заигра во најсилната кошаркарска лига НБА. Благодарение на неговите фантастични игри, Словенија успеа да дојде до златниот медал. На ...
Slovenie Srbija
Европски првенства

Кошаркарската репрезентација на Словенија ја освои европската титула во Истанбул, победувајќи ја финалето репрезентацијата на Србија со резултат 93:85. Најефикасен кај Словенците беше феноменалниот Горан Драгиќ кој го заврши натпреварот со 35 поени, додека 21 поен постигна Препелиќ ...
bogdan-aplauz
Европски првенства

Богдан Богдановиќ беше херојот на Србија во полуфиналниот двобој со Русија кој нашиот северен сосед го доби со максимален ангажман во самата завршница, но тоа очигледно се одрази на неговата игра на најважниот меч, бидејќи лидерот на Србите ...
dragic
Европски првенства

Горан Драгиќ на маестрален начин ја одведе Словенија до историски успех, титула и златен медал на Европското првенство кое годинава се одржуваше во четири земји (Романија, Израел, Финска и Турција). Во големото финале Словенците ја добија Србија во ...