Поврзете се со нас

Европски првенства

Данска ја „збриша“ и Норвешка за потврда на полуфиналниот билет на ЕП

Објавено

на

foto: www.facebook.com/ehfeuro

Репрезентацијата на Данска реди победи на 16. Еввропско првенство на кое најнова жртва беше Норвешка која вечерва беше разбиена во Хамбург со 29:23.

Данците во моментов се на друго ниво во однос на скандинавскиот ривал и тоа го потврдија и денеска каде веќе во првото полувреме се издвоија и на пауза однесоа предност од седум голови (18:11). Со оглед на формата, ритамот тука стана јасно дека продолежението нема да донесе некоја промена, односно дека рутински избраниците на Јакобсен ќе ја завршат работата и со тоа го потврдат полуфиналниот билет.

Тоа и се случи, па така на крајот Линдберг, Гидсел и Питлик беа први стрелци со по пет голови, а двоцифрен број на одбрани имаше голманот Нилсен.

Блонз имаше пет реализации кај Норвешка. Овој вечерашен резултат воедно значи дека и Шведска е полуфиналист на шампионатот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни