АБА лига

АБА лига

bojic
АБА лига

Нашиот кошаркарски вицешампион, МЗТ Скопје Аеродром во Вршац ја запиша првата гостинска победа во АБА2 лигата, триумф кој донесе неколку признанија за нашиот претставник. Имено центарот Андрија Бојиќ со 29 постигнати поени е најдобар стрелец во седмата рунда ...
mzt-split1
АБА лига

Кошаркарите на МЗТ Скопје во третиот обид се израдуваат на првата гостинска победа АБА2-лигата и тоа кај Вршац со 95-88. Тимот од скопски Аеродром беше одлучен да дојде до славје надвор од неговиот дом „Јане Сандански“, па тоа го ...
MZT-Lovcen
АБА лига

Екипата на МЗТ Скопје ја продолжи одличната серија на домашен терен и го победи тимот на Сплит со 104-87 во рамките на шестото коло во АБА2-лигата. Најразиграни беа Американците, Лестер Медфорд и Џејмс Вудард кои заедно искомбинираа 33 ...
mzt-split1
АБА лига

МЗТ Скопје претрпе два порази на последните две гостувања во АБА 2 лигата, но денеска докажа дека самодовербата кај играчите е посебна кога игра на домашен терен, па така „металците“ вечерва ја забележаа и четвртата победа во „Јане ...
partizan-zadar
АБА лига

Партизан доживеа неочекуван пораз од Задар (85:95) во преполната „Арена“ во Белград, во натпревар кој се играше во рамките на АБА лигата, а кој ќе биде причина и за промени во стручниот штаб. Хрватскиот претставник кој пристигна во ...
Zrinjski-MZT
АБА лига

МЗТ Скопје доживеа пораз од Зрињски во АБА2 лигата (93:87), што е втор неуспех сезонава за македонскиот претставник во регионалната лига. Зрињски го започна натпреварот фуриозно користејќи ја лошата игра во одбрана на скопскиот тим, па на полувреме ...
James Woodard
АБА лига

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром игра одлично на домашен резултат во АБА2-лигата, но за да се како што треба и се оствари посакуваната цел потребни се победи и надвор од „Јане Сандански“. Нова можност да се дојде до првата гостински ...
MZT-Lovcen
АБА лига

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до третта победа во АБА2-лигата и тоа откако по голема драма го совладаа црногорскиот состав Ловќен со 100-90. Средбата во СЦ „Јане Сандански“ донесе добри минути и периоди за двете страни, па победникот мораше ...
Đorđi Kočov
АБА лига

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром утре ќе го одигра својот четврти меч во регионалната АБА2-лига, а противник им е составот на Ловќен. Таа средба е закажана за 19 часот во СЦ „Јане Сандански“ и во истата домаќините влегуваат со ...
medford
АБА лига

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го претрпеа првиот сезонски пораз во АБА2-лигата и тоа на гостувањето во Словенија кај Сикст Приморска со 91:84 по дополнителните пет минути. Македонскиот вицешампион го загуби мечот во регуларниот дел, односно едноставно сам се победи ...