АБА лига

АБА лига

Đorđi Kočov
АБА лига

Македонскиот кошаркарски вицешампион, МЗТ Скопје Аеродром утре ги продолжува настапите во АБА2-лигата и тоа со гостување во Словенија кај составот на Сикст Приморска. Ова ќе биде дуел на двете екипи кои во досегашниот дел од шампионатот се перфектни со две остварени ...
mzt-borac
АБА лига

МЗТ Скопје оваа сезона ја започна како тим од понизок ранг и од првата беше преместен во втората АБА лига, одлука која се покажува како доста погрешна на раководните луѓе во регионалното натпреварување ако се суди според првите ...
Glen Davis
АБА лига

Кошаркарскиот клуб Задар може да се пофали дека во овогодинешниот ростер ќе има играч од НБА лигата. Се работи крилниот центар Глен Дејвис, кој со своите 32 години до сега го има носено дресот на ЛА Клиперс, Орландо ...
James Woodard
АБА лига

Македонскиот вицешампион, МЗТ Скопје имаше одличен старт на сезоната во АБА2 лигата и тоа со победа над Хелиос Санс Домжале од 92-79. Во овој триумф неколку играчи на „металците“ се истакнаа, а еден од нив дури и успеа да го ...
MZT-Helios1
АБА лига

Кошаркарите на МЗТ Скопје го започнаа настапот во втората АБА лига со победа над Хелиос со резултат 92:79 на натпреварот кој вечерва се играше во Скопје. Гостите од Домжале го добија првиот период со 27:21, но возврати МЗТ ...
ABA-liga-2
АБА лига

МЗТ Скопје ја започнува јадранската одисеја во АБА лигата, но овој пат во втората лига. Денес, ,,штрковите” на домашен терен го пречекуваат Хелиос од Словенија во 19 часот. Куриозитет за фановите на МЗТ Скопје е тоа што, ако ...
czv-cedevita-abasupercup
АБА лига

Овој викенд Лакташи е епицентарот на кошаркарските возбудувања на Балканот, каде тимот на Игокеа ги угости своите конкуренти на Суперкупот на АБА. Откако во петочното четвртфинале немаше посебни возбудувања, синоќа беа одиграни непредвидливи полуфинални дуели. Во првиот натпревар, ...
Toronto Raptors v Indiana Pacers
АБА лига

Единствениот босански претставник во јадранската АБА лига, Игокеа, во своите редови го донесе поранешната „двојка“ на неколку тимови во најсилната северноамериканска лига. За тимот од Александровац синоќа потпиша 29-годишниот Орландо Џонсон, кој како 36. пик беше драфтуван во ...
stojanovski
АБА лига

По шест сезони минати во најсилната јадранска АБА лига, македонската кошаркарска гордост МЗТ Скопје испадна од елитата, па годинава ќе мора да се задоволи со учество во втората по ранг лига. Откако останатите тимови од Суперлигата одбија да ...
milan-tomic
АБА лига

Актуелниот српски кошаркарски шампион и финалист од последното издание на Јадранската лига, Црвена Звезда, денеска го претстави стратегот кој ќе биде на клупата на белграѓаните во наредната сезона. Белграѓанецот со грчки пасош, Милан Томиќ, е новото лице кое ...