Поврзете се со нас

Свет

Суарез за наследникот во уругвајската репрезентација: Тој е една од најдобрите „деветки“ на светот (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:twitter.com/Uruguay

Луис Суарез на почетокот на наредната година ќе го прослави 37. роденден и веќе влегува во помирни води, но неговата одлична форма во дресот на Гремио беше доволна за да одново добие повик во селекцијата на Уругвај за средбите против Бразил и Боливија во квалификациите за Светското првенство во 2026 година.

Повеќе од јасно е дека сега неговата улога е поинаква, тука е да помогне со своето искуство, знаење и тоа го прифаќа, па воедно испраќа и големи комплименти за играчот за кого може дека се каже дека е негов наследник во репрезентацијата-тоа е Дарвин Нуњез.

-Пред мене е една од најдобрите деветки во светот. Мораме да го поддржуваме и да уживаме во него. Денес сум во друга улога [од претходно] и среќен сум што сум тука и помагам на групата, -порача Суарез.

Членот на Ливерпул даде два гола во средбата против Боливија или поточно со 5 погодоци е прв стрелец во квалификациите за Мундијалот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни