СПОРТ ПЛУС

СПОРТ ПЛУС

tomas-12
Велосипедизам

Денеска, по трет пат оваа седмица, учесниците на велосипедската турнеја околу Франција имаа можност да возат на Алпите. На дванаесеттата етапа на Тур де Франс победа издвои водечкиот во генералниот пласман, Герајнт Томас, кој за 5 часа, 18 ...
thomas
Велосипедизам

Единаесеттата етапа од најпрестижното велосипедско натпреварување, Тур де Франс, ни донесе големи промени во генералниот пласман. До целта на 108,5 километри долгата патека прв пристигна британскиот велосипедист Герајнт Томас, кому му беа потребни 3 часа, 29 минути и ...
alafilip
Велосипедизам

По вчерашната пауза на велосипедската турнеја околу Франција, денеска на програмата ја имавме десеттата трка од ова натпреварување. На планинската етапа од Анси до Ле-Гран-Борнан прв до целта пристигна домашниот велосипедист Жулиан Алафилип, кој до целната линија пристигна ...
Photo credit: Dean Treml / Red Bull Content Pool
Екстремни спортови

Австралијанката Ријана Ифланд повторно се врати во победничка форма во рекорден манир за време на натпреварувањето на Азорските острови во Португалија, на третата станица од сезоната 2018 во светската серија, престигнувајќи ги своите ривали со највисокиот досега постигнат ...
awc2018
Атлетика

На Олимпискиот стадион во Лондон викендов се одржување на првото издание на новото натпреварување во атлетиката, наречено Светски куп. На настанот учествуваа осум од најдобрите репрезентации, а како најдобри се истакнаа атлетичарите од Соединетите Американски Држави, кои убедливо ...
degenkolb-tdf
Велосипедизам

На најдоброто велосипедско натпреварување на светот, Тур де Франс, со денешната деветта етапа од Арас до Рубе беше завршен првиот дел од турнејата. Како најдобар денеска се истакна германскиот велосипедист во дресот на Трек-Сегафредо, Џон Дегенколб, кому му ...
Manny Pacquiao
Боречки спортови

Мани Пакјао го презема појасот во ВБА велтер категоријата, победувајќи го Лукас Матис по седум рунди на нивното соочување на рингот во Куала Лумпур, Малезија. Боксерот од Филипините влезе офанзивно во пресметката и откако Аргентинецот Матис заврши со ...
vlodarchik
Атлетика

Овој викенд во Лондон се одржува Светскиот куп, на кој атлетичарите од осум селекции имаат свои претставници во повеќето дисциплини. На првиот ден од ова натпреварување, кое за прв пат ги собра најдобрите атлетски репрезентации, селекцијата на САД ...
fotofinish-tdf
Велосипедизам

Денеска на најпознатото велосипедско натпреварување на планетата, Тур де Франс, учесниците ја минаа осмата етапа од Дре до Амјен. На 181 километри долгата стаза, како најдобар се истакна претставникот на Холандија, Дилан Гроневеген, кој за 4 часа, 23 ...
Photographer Credit:
Dean Treml/Red Bull Content Pool
Екстремни спортови

Во пресрет на третиот настан од календарот на светската серија Red Bull Cliff Diving, се одржа промотивен настан во пристаништето во Лисабон, по што скокачите ќе одат на Азорските острови, во Сао Мигуел, каде што ќе настапат на ...