СПОРТ ПЛУС

СПОРТ ПЛУС

geraint-tomas
Велосипедизам

Британскиот велосипедист Гераинт Томас е победник на велосипедската трка Тур де Франс која заврши денеска во француската престолнина Париз. Членот на „Тим Скај“ стана трет Британец кој победил на најпрестижната трка во светот, а тоа му успеа откако ...
srb-spa-final
Ватерполо

Триесет и третото европско првенство во ватерполо стигна до самиот крај, а во Барселона вечерва беа одиграни последните натпревари од овој континентален собир. Во неизвесна финална борба, силите ги пресметаа бранителот на трофејот Србија и домаќинот Шпанија. Натпреварот ...
tdf-20-etapa
Велосипедизам

Сто и петтото издание од најголемото велосипедско шоу на светот Тур де Франс е при самиот крај, а денеска се возеше индивидуалниот хронометар. Според официјалните резултати, најдобар попладнево беше холандскиот велосипедист Том Думуле, кој 31 километар долгата етапа ...
roglic-pobeda
Велосипедизам

Денеска на најпрестижното велосипедско шоу се одржа деветнаесетта етапа, каде учесниците ја минаа 200,5 километри долгата планинска стаза. Најдобар на Пиринеите и прв кој стигна до целта во Ларенс беше словенечкиот велосипедист Примож Роглич, кому му беа потребни ...
Baknez Srbija Hrvatska
Ватерполо

Вчерашното полуфинале на Европското првенство во ватерполо меѓу Србија и Хрватска изоболуваше со многу инциденти, а донекаде и со чудни моменти. Србија ја победи Хрватска со 9:7 и ќе игра во финалето со Шпанија, а мечот беше проследен ...
hrvatsa-holandija
Ватерполо

Србија ја победи Хрватска со 9:7 во полуфиналето на Европското првенство во ватерполо и на тој начин ја прекина негативната серија против најголемиот ривал. „Делфините“ постојано имаа водство против хрватските ривали и заслужено се најдоа во финалето на ...
tdf-fotofinish-18
Велосипедизам

Велосипедската турнеја околу Франција речиси стигна до својот крај и денеска се возеше осумнаесеттата од дваесет и една етапа, а натпреварувачите ја минаа рамната стаза во Јужна Франција. Денеска во По, десетици велосипедисти ја минаа целната линија со незабележителна разлика, ...
kintana-tdf
Велосипедизам

Синоќа, на најголемиот собир на велосипедисти Тур де Франс се возеше една од најкратките патеки оваа година, 65 километри долгата етапа од Бањер-де-Лишон до Сен-Лори-Сулан. На оваа планинска етапа, седумнаесетта по ред, највеќе се истакна Колумбиецот Наиро Кинтана, кој ги ...
alafilip-pobeda
Велосипедизам

Денеска, учесниците на велосипедската турнеја околу Франција на Пиринеите ја возеа шеснаесеттата етапа од Каркасон до Бањер-де-Лишон со должина од 218 километри. Домашниот натпреварувач Жулиан Алафилип успеа да стигне прв до целта и за 5 часа, 13 минути ...
ryan-lochte
Пливање

Американскиот пливач Рајан Лохти доби 14-месечна суспензија поради несоодветен третман кој им е забранет на спортистите со новите анти-допинг правила. Бизарно е што самиот Лохти на Инстаграм ја објави фотографијата на која прима витаминска инфузија, а самиот потег ...