СПОРТ ПЛУС

СПОРТ ПЛУС

marsej najava rbci
Екстремни спортови

Светското првенство во екстремен спуст на лизгалки се враќа на брегот на Медитеранот по трките во замрзнатата Финска, па најдобрите светски лизгачи претстојниот викенд на 16 и 17 февруари ќе се борат за значајни поени во шампионатот. На ...
Stavre Jada
Олимписки игри

Македонскиот претставник на ЗОИ во ПјонгЧанг, Ставре Јада успеа да го освои 99. место на трката на 15 километри во слободен стил од вкупно 119 натпреварувачи, од кои двајца не ја завршија и еден беше дисквалификуван. Тој на ...
svindal-spust
Олимписки игри

Аксел Лунд Свиндал покажа дека волјата и посветеноста знаат да бидат посилни од годините, па така 35-годишниот Норвежанец ова утро им одржа лекција на ривалите и го запиша своето име во историјата на Олимписките игри како највозрасен освојувач ...
Viktorija Todorovska.2JPG
Олимписки игри

Македонија повторно заврши меѓу последните места на Зимските Олимписки Игри во ПјонгЧанг овој пат во во трката на 10 километри слободно, во нордиско скијање каде беше претставена преку Викторија Тодоровска. Младата Тодоровска заврши на 85.место од 90 натпреварувачи ...
skeleton-gb
Олимписки игри

Најдобрите времиња на тренинзите го запалија алармот кај ривалските репрезентации, кои ја обвинија скелетон олимписката селекција на Велика Британија дека има недозволена предност поради специјалните костими кои ги употребува на натпреварите во Пјонгчанг. Се работи за технолошки напредни ...
Shon White
Олимписки игри

Американската олимписка делегација и официјално влезе во клубот 100 со освоени златни медали за Зимските Олимписки Игри. Но, претходно да се случи тоа, сноубордерот Шон Вајт одлично настапи и успеа да го освоипрвото место и се закити со ...
2018 PyeongChang red gerard slope style gold
Олимписки игри

Ред Џерард Американецот кој успеа да испише историја со освоениот златен олимписки медал во сноуборд (слободен стил), испиша и една неславна историја која за малку можеше и да му го украде медалот. Тој до доцна вечерта гледал филмски ...
fabian
Олимписки игри

Зимската олимпијада во Пјонгчанг ќе донесе многу интересни моменти на борилиштата, но ќе има и настани кои нема да бидат директно поврзани со натпреварите, а ќе се изборат за место во медиумите. Такво е видеото со швајцарскиот фристајл ...
pjongchang 1
Олимписки игри

Првиот македонски учесник на Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг 2018, Ставре Јада не се прослави со својот настап. Тој од вкупно 80 натпреварувачи успеа да заврши на 79. место и мина на целта со заостанување од една минута ...
Svajcarija ZOI
Олимписки игри

,,ББЦ Спорт” се секогаш тука да ги следат спортистите и секогаш први да дојдат до информацијата. Така и овој пат тие успеаа да дојдат до многу интересно видео од слободното време на олимписката репрезентација на Швајцарија. Швајцарците беа ...