СПОРТ ПЛУС

СПОРТ ПЛУС

Photo credit: Joerg Mitter / Red Bull Content Pool
Екстремни спортови

Поранешниот светски шампион Марко Далаго од Австрија ја отвори зимската сезона во стил, со победа на возбудливото финале во Јуденбург во саботата, пред неговиот помлад брат Лука и чешкиот лизгач Мајкл Урбан. Во женската трка, актуелната шампионка Аманда ...
Зимски спортови

Јапонецот Риоју Кобајаши победи на натпреварот во Оберстдорф, со кој вечерва започна новото издание на новогодишната турнеја „Четири скокалници“, во рамките на Светскиот куп во ски-скокови. Кобајаши го освои првото место во Германија со скокови од 138 и ...
vajlder-fjuri
Боречки спортови

Дионтеј Вајлдер и Тајсон Фјури понудија фасцинантен бокс спектакл пред точно една година во „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес и нивната драматична битка заврши нерешено, а сега, 13 месеци по првата борба, ќе гледаме нова пресметка меѓу двајцата ...
derek wedge rbic preview
Екстремни спортови

Зимската сезона на трките во екстремниот спуст на лизгалки само што не почнала: на 28 декември во Јуденбург, австриските фанови ќе можат да ги бодрат своите локални херои, браќата Далаго, како очигледни фаворити на домашен терен на настанот ...
AMS-nagradigrupna
СПОРТ ПЛУС

Ракометарот Стојанче Стоилов и каратистката Пуликсенија Јовановска се најдобрите македонски спортисти за 2019 година. Тие го добија ова признание во изборот на Агенцијата за млади и спорт, Стоилов со Вардар ги освои сите титули од кои најзначајна беше онаа во ...
vasil-mok
Олимписки игри

По барање на меѓународниот олимписки комитет, македонскиот олимписки комитет на крајот на минатата недела го промени своето име во Олимписки комитет на Северна Македонија, а со оглед на тоа што се изврши и промена на Статутот, ова попладне ...
habib-perika
Боречки спортови

Контроверзниот УФЦ шампион, Хабиб Нурмагомедов на 18 април ќе се соочи со Тони Фергусон, во како што веруваат сите најтешкиот испит за него во октагоните. Познато е дека Дагестанецот нема пораз во овој спорт, а според неговата најнова ...
nagradi
СПОРТ ПЛУС

Членот на РК Вардар, Стојанче Стоилов и Сара Радичевска од карате клубот Макпетрол без избрани за спортисти на годината од страна на Град Скопје. Стоилов во трката за ова признание ги победи Могамедгаџи Нуров, Елмедин Сејфулахи, Евгениј Поп Ацев и Петар ...
snooker petar panov dejan sipkovski 2019
Билијард и Снукер

Со одигрувањето на третото и последно коло оваа година од Националното првенство во снукер стигнаа и нови возбудувања. Кога сите помислија дека по одиграните две финалиња до крајот, сезоната ќе биде двобој на веќе познатите актери од последните ...
robert veleski zadar 2019
Шах

Македонскиот шахист, ФМ Роберт Велески (2153) беше на прагот од голема сензација на шаховскиот турнир „Задар Опен“ каде што учествуваше како седми играч по стартниот ранг во Б-турнирот, на кој настапија 96 играчи, од кои двајца интер мајстори, ...