СПОРТ ПЛУС

СПОРТ ПЛУС

Одбојка

Фридрихсхафен на македонскиот репрезентативец Никола Ѓоргиев забележа чиста и убедлива победа во првиот натпревар во 2020 година. Нико и компанија славеа во првата германска лига над Бухл со 3-0 во сетови со 25-14, 25-21 и 25-23. Ова за ...
makpetrol-karate
Боречки спортови

Викендов во Скопје, се одржа државното првенство во карате за сениори/ки, во поединечна и екипна конкуренција, во дисциплините борби и кати. Ова Државно првенство е критериумско за избор на сениорската репрезентација која во месец Март треба да настапи ...
Kubacki1
Зимски спортови

Полскиот ски-скокач Давид Кубацки победи на денешниот натпревар во Бишофсхофен и со тоа успеа да стигне до прв трофеј на традиционалната новогодишна турнеја „Четири скокалници“. Кубацки денеска стигна до вкупно 300,9 поени со скокови од 143 и 140,5 ...
marius-lindvik
Зимски спортови

Мариус Линдвик денеска покажа дека големата победа во Гармиш Партенкирхен не била никакво изненадување, откако беше најдобар и на денешното натпреварување во Инсбрук. Традиционалната турнеја „Четири скокалници“ се пресели во Австрија по стартните победи на Кобајаши и Линдвик, ...
marius-skoka
Зимски спортови

Традиционалната турнеја „Четири скокалници“ стартуваше со победа на бранителот на титулата Риоју Кобајаши кој беше најдобар во Оберстдорф, но денеска на старотот на новата 2020-та година, неговата доминација барем за момент ја прекина норвешкиот ски-скокач Мариус Линдвик. Норвежанецот ...
jiri-prochazka
Боречки спортови

ММА турнирот Ризин 20 во Јапонија беше најатрактивен настан за фановите на боречките спортови, а Новата година започна најлошо за Си-Би Долавеј. Американецот издржа само две минути во дуелот со Јири Прохаска, откако Чехот го нокаутираше со моќен ...
ilina arsova antarktik
Екстремни спортови Зимски спортови

Алпинистката Илина Арсова (37) денеска објави дека го освоила врвот Винсон (4.892 метри) на Антарктикот, последниот во низата од седум највисоки врвови на седум континенти. Арсова го сврте вниманието на пошироката јавност кога во мај 2013 година го ...
Photo credit: Joerg Mitter / Red Bull Content Pool
Екстремни спортови

Поранешниот светски шампион Марко Далаго од Австрија ја отвори зимската сезона во стил, со победа на возбудливото финале во Јуденбург во саботата, пред неговиот помлад брат Лука и чешкиот лизгач Мајкл Урбан. Во женската трка, актуелната шампионка Аманда ...
Зимски спортови

Јапонецот Риоју Кобајаши победи на натпреварот во Оберстдорф, со кој вечерва започна новото издание на новогодишната турнеја „Четири скокалници“, во рамките на Светскиот куп во ски-скокови. Кобајаши го освои првото место во Германија со скокови од 138 и ...
vajlder-fjuri
Боречки спортови

Дионтеј Вајлдер и Тајсон Фјури понудија фасцинантен бокс спектакл пред точно една година во „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес и нивната драматична битка заврши нерешено, а сега, 13 месеци по првата борба, ќе гледаме нова пресметка меѓу двајцата ...