Македонија

Македонија

zdanavičius tomas
Македонија

Екипата на Кожув официјално потврди две нови засилувања за нареднава сезона, имиња кои треба да му помогнат на Бојан Трајковски во борбата под кошевите. Имено клубот од Гевгелија го обезбеди српскиот интернационалец Никола Павловиќ и Литванецот Томас Зданавичиус. Првиот има ...
Simonovski-kup
Македонија

Денеска во просториите на кошаркарската федерација на Македонија беше одржана ждрепката за натпреварувачките броеви на клубовите за новата сезона во првата лига, односно го дознавме распоредот на мечевите за оваа кампања. МЗТ Скопје ќе ја започне одбраната на титулата ...
dwyne-bibl
Македонија

По серијата засилувања кои ги комплетираше МЗТ Скопје, во последните неколку дена конечно се разбуди и кошаркарскиот великан од Градски парк, па така денеска Работнички го потврди третото големо засилување, кое всушност е и најзвучно име. Ангажманите на ...
federacija-prvoligasi
Македонија

Првиот човек на македонската кошаркарска федерација, Перо Антиќ, генералниот секретар Владимир Георгиевски, спортскиот директор Тодор Гечевски и комесарот за натпреварување Лазар Гечевски денеска одржаа уште еден состанок заедно со членовите на Здружението на прволигаши кои имаат стекнато право за учество во ...
volkanovski-mzt
Македонија

Ѓорги Кочов го закажа стартот на подготовките за новата сезона на 15-ти август, а на три дена пред првиот собир кој ќе го има македонскиот кошарарски шампион, клубот потврди уште едно засилување за новата сезона. МЗТ го регистрираше ...
magdevski
Македонија

Македонскиот кошаркарски шампион, МЗТ Скопје Аеродром ја прифати поканата и ќе учествува на меморијалот турнир „Антонио Алексе“ во Романија. На истиот освен металците ќе учествува првакот на Романија, ЦСУ Орадеа и поранешниот АБА-лигаш, Шолнок. Турниорот се игра од 9 до 11 септември и ...
nuni omot
Македонија

Актуелниот македонски шампион, МЗТ Скопје активно го гради составот со кој ќе настапува во следнава сезона, па така откако ги ангажираше Кристијан Николов и Бојан Крстевски и ги обнови договорите со Андреј Магдевски и Андреј Маслинко денеска клубот од ...
Rabotnicki-Vardar-Stajic
Македонија

Македонскиот кошаркарски прволигаш, Кожув се впушти во акција и почна да го составува тимот за наредната сезона. Имено доведени се четири нови имиња, македонски кошаркари и тоа Димитар Караџовски, Бобан Стајиќ, Бојан Трајковски и Предраг Пајиќ. Двоецот Караџовски-Стајиќ доаѓа во ...
bojan-krstevski
Македонија

МЗТ Скопје Аеродром вчера го официјализираше трансферот на талентираниот Кристијан Николов, но дефинитивно кошаркарската македонска „бомба“ одекна ова попладне, откако клубот од Аеродром се пофали со ангажман на досегашниот играч на лутиот ривал Работнички. Станува збор за кошаркарскиот ...
nikolov-mzt
Македонија

МЗТ Скопје Аеродром веќе напорно работи на задржување на најдобрите играчи и доведување на нови сили со кои ќе се обиде да стигне до нова титула во домашното првенство, а обновувањето на тимот денеска продолжи со ангажманот на ...