Македонија

Македонија

kup na makedonija
Македонија

Со нокаут систем на натпреварување, Купот на Република Македонија отсекогаш бил полн со изненадувања. Еден пораз значи и крај на натпреварувањето кое со години важи за празник на кошарката. Осум клуба во машка, односно четири во женска конкуренција, ...
toni
Македонија

Во најновиот билтен на Македонската кошаркарска федерација за сениорските кошаркарски лиги, директорот на МЗТ Скопје Аеродром, Тони Грнчаров добил суспензија од два меча. Причината која е донесена одлуката од комесарот за натпреварување, Владо Цветковски е поради последниот инцидент, ...
Kup na RM
Македонија

Финалниот турнир од Купот на Република Македонија отсекогаш бил синоним за празник на кошарката. Осум екипи во машка односно четири екипи во женска сениорска конкуренција ќе се натпреваруваат за престижниот трофеј. Минатата календарска година, два клуба испишаа клупска ...
naumoski-gavrilovska
Македонија

Петар Наумоски остана на претседателската функција во Македонската кошаркарска федерација и по денешното вонредно собрание, а во својата изјава по изгласаната доверба од делегатите, посочи дека клубовите не се за негова смена, туку тоа е желба на одредени ...
pece-pretsedatelstvo-mkf-sobranie
Македонија

Поранешниот македонски репрезентативец, Владо Илиевски, смета дека денешното вонредно собрание на Македонската кошаркарска федерација и одлуките кои се донесени на него, се незаконски и нелегитимни. Илиевски требаше да биде кандидат за нов претседател, но Петар Наумоски во гласањето ...
pece-sobranie
Македонија

Петар Наумоски и во иднина ќе биде прв човек на нашата кошаркарска федерациија. Оваа е одлуката на делегатите на собранието кои денеска просториите на „Сквер 21“ му изгласаа доверба на нашиот легендарен кошаркарски ас. Од вкупно 30 делегати со право на ...
ohrid
Македонија

Кошаркарите на Блокотехна ја продолжија успешната серија во македонското кошаркарско првенство, а денеска без проблеми го совладаа Гостивар со резултат 68:86. Гостите ја обезбедија победата со одлична игра во вториот и третиот период, па на крајот рутински забележаа ...
majstorovic
Македонија

Составот на МЗТ Скопје бележи многу неочекувани резултати во оваа сезона, а тоа како да не е доволно па проблем прават и повредите. Од 16 до 18 февруари во Кавадарци се игра завршниот турнир од Купот на Македонија, натпреварување ...
Rabotnicki-MZT
Македонија

Работнички едноставно делува незадржливо во домашното првенство оваа натпрреварувачка сезона, а сосема очекувано, оваа вечер на домашен терен без никакви проблеми се справи со Шкупи кој претрпе нов срамен пораз. Најтрофејниот кошаркарски клуб во Македонија ја покажа својата ...
blokotehna radost
Македонија

Кошаркарите на Блокотехна го добија денешното дерби против МЗТ Скопје во рамките на Првата македонска кошаркарска лига (96:88) и му го нанесоа и вториот пораз сезонава во меѓусебните дуели на актуелниот првак. Гостите од Скопје започнаа добро и ...