Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа ќе игра полуфинале во двојки во Копер

Објавено

на

Foto:www.facebook.com/ladiesopen

Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа ќе игра во полуфиналето во двојки на фјучерсот што се игра во Копер (Словенија).

Тетовката во комбинација со Кристина-Андреа Миту избори пласман во оваа рунда со победата над чешко-украинскиот пар Ивана Себестова и Анастасија Константиновна Соболева.

Резултатот беше 2-0 во сетови или поточно 6-4 и 6-1 по 70 минути игра на централниот терен.

За пласман во големото финале Ѓорческа и Миту ќе се борат со првите носителки Вероника Ерјавец од Словенија и Доминика Салкова од Чешка.

Турнирот се игра на земјена подлога, наградниот фонд е 60.000 долари.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни