Европски првенства

Европски првенства

Makedonija-Turcija1
Европски првенства

Македонската сениорска ракометна репрезентација немаше посакуван старт на квалификациите за Европското првенство во 2020 година, па забележа победа над Турција од 31-27 и доживеа шокантен пораз на гостувањето кај Грција со 28-26. Меѓутоа без разлики на овие осцилации во ...
EURO 2020 / ÐÑÏÊÑÉÌÁÔÉÊÁ / ÅËËÁÄÁ - ÐÃÄÌ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÄÇÌÇÔÑÇÓ ÓÔÁÕÑÏÕ / EUROKINISSI)
Европски првенства

Грчката ракометна репрезентација се надмина себеси и го искористи бледото издание на најдобрите македонски ракометари, победувајќи на квалификацискиот натпревар кој денеска се играше во Кожани. Домаќините забележаа победа во дуелот кој сегаш има посебна тензија поради политичката ситуација ...
Lazarov-Grcija
Европски првенства

Македонија неочекувано загуби од аутсајдерот Грција на средбата од квалификациите за Европското првенство, а неуспехот доаѓа по лошото издание на избраниците на Раул Гонзалес во Кожани. По натпреварот, капитенот Кире Лазаров продолжи со критиките, онаму каде застана по ...
makedonija-grcija
Европски првенства

Македонската машка ракометна репрезентација доживеа изненадувачки пораз на гостувањето во Грција, каде домаќините успеаја да победат со 28:26 во натпревар од квалификациите за ЕП 2020. Грците беа максимално мотивирани, па иако влегоа во натпреварот како аутсајдери, на теренот ...
shishkarev-rusija
Европски првенства

Руската ракометна репрезентација се намачи на гостувањето кај Словачка во натпревар  од квалификациите за ЕП на кој беше фаворит, а најдобар поединец беше вардаровецот Данил Шишкарев. Русија победи со 22:21, а крилото на македонскиот првак постигна дури 13 ...
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Европски првенства

Македонската ракометна репрезентација утре и гостува на Грција во натпревар од квалификациите за ЕП 2020, а политичката ситуација го прави овој натпревар од висок ризик. Во Кожани токму Македонија ќе биде голем фаворит за остварување победа, а домаќините ...
goce dzomba sobir palas 2017
Европски првенства

Македонија победнички го започна циклусот на квалификации за Европското првенство во 2020 година, но нашите ракометари се свесни и самокритични дека оваа нивна претстава против Турција не беше на потребното ниво. Ова го истакнаа неколку наши играчи, селекторот ...
Makedonija-Turcija
Европски првенства

Македонската машка ракометна репрезентација ја победи Турција (31:27) во првиот натпревар од квалификациите за Европското првенство кое ќе одржи во 2020 година. Нашите најдобри ракометари доминираа во текот на целата средба во Битола, каде фановите ги исполнија трибините ...
vujo
Европски првенства

Репрезентацијата на Словенија ја оправда улогата на фаворит и славеше над Летонија со 27-21 во рамките на квалификациите за Европското првенство во 2020 година. Меѓутоа кај Словенците еден друг момент остави поголем впечаток и гордост, а за истиот ...
perunicic-srbija
Европски првенства

Машките ракометни репрезентации на Србија и Црна Гора неуспешно ги започнаа квалификациите за ЕП 2020, откако освоија само бод на домашен терен против Белгија, односно Фарските Острови. Србите ја пречекаа Белгија во Зрењанин на дебито на новиот селектор ...