Европски првенства

Европски првенства

sterbik-parada
Европски првенства

Арпад Штербик пристигна во Загреб непосредно пред петочниот полуфинален дуел со Франција откако изненадно доби повик од шпанскиот селектор Рибера по повредата на Перез де Варгас, а каков ракометен великан е всушност 38-годишниот ветеран најдобар доказ добивме во ...
sterbik-spanija
Европски првенства

Ракометната репрезентација на Шпанија вчера направи историја и за првпат стигна до златниот медал на едно Европско првенство, а до таквото одличје стигна сосема заслужено ако се земе во предвид со каква доминација ги збриша Швеѓаните во второто ...
arpad-svedka
Европски првенства

Арпад Штербик ја покажа својата вонсериска класа и сосема заслужено беше прогласен за МВП во финалето на Европското првенство, комплетно исфрлајќи ги Швеѓаните од колосек со своите круцијални одбрани кои беа најава за првото историско злато на Шпанија ...
Photo Credit © EHF / Stanko Gruden
Европски првенства

Шпанската ракометна репрезентација не беше најголем фаворит за освојување на ЕП во Хрватска, но со одлична игра на решавачките натпревари, заслужено стигна до првата европска титула. Алекс Душебаев беше дел од составот на Жорди Рибера, а е прогласен ...
sterbik
Европски првенства

Искусниот голман на Вардар, Арпад Штербик доби уште едно значајно признание во својата кариера, беше прогласен за МВП на вечерашното финале на Европското првенство кое и припадна на селекцијата на Шпанија. Штербик во последен момент доби неочекуван повик ...
spania-zlato
Европски првенства

Одличната игра во одбрана беше клучот за успехот на Шпанија во финалето на ракометното ЕП во Хрватска, а Шведска немаше одговор за таквиот начин на дефанзива и расположениот Штербик во второто полувреме. Шпанската селекција стигна до толку посакуваниот ...
spanija-svedska
Европски првенства

Шпанската ракометна репрезентација одигра маестрално второ полувреме во финалето на ЕП во Хрватска и заслужено дојде до убедлива победа над Шведска (29:23), освојувајќи ја својата прва титула на европските ракометни првенства. Швеѓаните доминираа во првото полувреме кога го ...
mae
Европски првенства

Репрезентацијата на Франција го освои третото место на 13. Европско првенство кое вечерва ќе биде затворено во Хрватска. Во битката за бронзата светскиот шампион славеше над селекцијата на Данска со 32-29 (17-14). „Триколорите“ во најголемиот дел од средбата ...
Svedska-Danska
Европски првенства

Европската ракометна федерација денеска го објави составот на најдобриот тим и најкорисниот играч на Европското првенство во Хрватска кое завршува денеска со финалето во Загреб. Над 40.000 фанови и експертите на ЕХФ учествуваа во гласањето по кое е ...
sterbik-trenerka
Европски првенства

Аршад Штербик дефинитивно е огромен плус за шпанската ракометна репрезентација во завршницата на Европското првенство, не само поради својот неспорен квалитет, туку и поради преголемото искуство кое го има со настапите на големи натпревари каков што е токму ...